Середа, 24 Квітня, 2024

З 1 квітня в Заводському стартує експеримент по роздільному сортуванню сміття

Статистика свідчить, що одна людина створює приблизно 400 кг відходів в рік! А сім’я з 3-х чоловік виробляє 1200 кг відходів на рік!  Тобто, якщо не діяти, такими темпами сміття забиратиме все більше нашого життєвого простору. З огляду на це, з 1 квітня в Заводському стартує експеримент по роздільному сортуванню сміття.Вже від 1 січня 2018 року згідно до чинного Закону «Про відходи», українці зобов’язані сортувати сміття за видами матеріалів. Але на практиці, більшість людей не тільки цього не усвідомили і не роблять, а навіть не знають ні про цю вимогу, ні про правила сортування.

В Лохвицькому районі ситуація з сортуванням сміття також наразі незадовільна.  З позитивного, в Лохвиці віднедавна з’явилися спеціальні контейнери для пластику, куди кожний свідомий громадянин може приносити використані пластикові пляшки. Які вже не забруднюватимуть полігон, а будуть забрані на вторинну переробку заготівельником. Подібні контейнери також встановлені на території декількох підприємств в районі. Але це тільки перші ластівки сортування, які не здатні вирішити проблему.

Влада Заводського з 1 квітня 2019 року розпочинає експеримент з сортування сміття спочатку на органічне і неорганічне. Про це нам розповів директор Заводського комунального підприємства Володимир Мельник.

На фото: директор Заводського комунального підприємства Володимир Мельник

Він показав нам два підготовлених контейнери, які будуть встановлені на двох майданчиках для збирання відходів, а саме на проспекті Миру та по вул. Озерній. Тобто окрім традиційних, з 1 квітня з’являться окремі баки виключно для пластику, картону і скла. Мета експерименту – призвичаїти жителів міста до необхідності сортувати сміття. Якомога більше з нього відправляючи на вторинну переробку. Щоб якомога ощадливіше ставитися до довкілля.

Ось ті нескладні дії, про які варто знати жителям міста Заводське, які користуються майданчиками, де будуть встановлені окремі баки з 1 квітня:

  1. Замість одного відра чи ємності для сміття, треба завести дві ємності.  Бажано в пластикове відро з кришкою поміщати органічні відходи (лушпиння, шкаралупа від яєць, залишки їжі, стеблі квітів та ін.). В іншу ємність, можна також пластикове відро чи сміттєвий пакет, складати пластикові пляшки чи паластикову упаковку, картон чи папір, скло. 
  2. Накопичене сміття висипати відповідно до двох баків. Органічні рештки до баку з органічними відходами, Сміттєвий мішок чи відро з пластиком, склом і папером до баку, який зображено вище.

Слід зазначити, що іншого шляху,  як сортування сміття, людство ще не знайшло. Так, в Швейцарії, яка вважається найчистішою країною в світі, самі громадяни країни доручили собі прибрати власну країну, і досягли успіху. Інше було лише справою часу.

Висновок простий … люди захотіли — люди зробили! Громадяни країни дійшли згоди, що сортують сміття – всі без виключення. А інакше – драконівські штрафи. І тепер навіть не віриться, що ще в 80-і роки екологічна ситуація в Швейцарії була катастрофічною — річки і озера забруднені фосфатами і нітратами, земля — важкими металами, біорізноманітність стрімко зменшувалася, а зростаюче суспільство виробляло величезну кількість сміття. Два десятиліття пішло на те, щоб держава і люди пліч-о-пліч перетворили Швейцарію на одну з найбільш екологічно чистих країн світу, з будь-якого озера якої, як і з-під крана можна без побоювань пити воду.

 Не секрет, що і в нашому районі є багато людей, яким не байдуже своє навколишнє середовище, але вони не знають з чого почати.

Жителям же приватного сектору Лохвиччини варто вже сьогодні зайнятись сортуванням відходів з користю для власного саду/городу! Наприклад, продукти, що розкладаються, можна перетворювати на компост. Щоб уже за рік отримати природне добриво для рослин з щоденних відходів органічного походження –  того ж лушпиння, шкаралупи, залишків їжі та ін).  

Обрізане гілля дерев, зібране, але не спалене торішнє листя заводські комунальники теж пропонують вивезти на полігон. Для цього вони надають тракторний лафет, на який господар домоволодіння може завантажити це гілля, чи будівельне сміття. Така одноразова послуга сьогодні коштує 165 грн, говорить Володимир Мельник.

Неорганічні відходи також можна здати в пункти приймання вторсировини, які діють в місті.

Влада Заводського наразі має вирішити питання часткової рекультивації полігону поблизу Вишневого; придбання сміттєвоза, пристосованого для вивантаження сміттєвих баків ємністю 1,1 куб. м., а також придбання 1000 пластикових індивідуальних контейнерів ємністю 120 л., які мають прийти на заміну морально застарілим сміттєвим мішкам, які використовуються в місті дотепер.

Пам’ятаймо, тільки від нас самих залежить, чи в чистоті, чи в бруді ми будемо жити.

Єлизавета Сачура