П’ятниця, 3 Травня, 2024

Привласнена річка в Луці

Чи дозволить Лохвицька громада своїм депутатам безкарно плутати своє з державним.

Щоб визначитись, як рухатись далі щодо описаної в матеріалі: «Знайти му**ка», споруди над водним дзеркалом Сули в районі села Лука, ми офіційно поцікавилися у Лохвицької міської ради:

  1. Хто є власником споруди?
  2. На яких правових підставах зведена ця споруда у природоохоронній зоні?
  3. Які передбачені Законом дії здійснила міська рада для приведення у відповідність до вимог чинного законодавства, тобто демонтажу цієї споруди і притягнення до відповідальності винних у порушенні природоохоронного законодавства на території Лохвицької громади?

Коротко, мовою документів, про те, що ми дізналися.

Хто є власником споруди?

 У Лохвицькій міській раді нам відповіли, що хто саме є власником, їм невідомо. Але згідно інформації з Державного земельного кадастру, споруда, яка нас зацікавила, знаходиться за межами і поряд земельної ділянки, яка належить гр. Власенку Анатолію Миколайовичу на праві приватної власності (див. основну світлину).

На яких правових підставах зведена ця споруда у природоохоронній зоні?

 «За дозвільними документами для розміщення будівель і споруд на вказаній території до виконкому Лохвицької міськради звернень не надходило», — було зазначено у відповіді на це наше запитання.

Які передбачені законом дії здійснила міська рада для приведення у відповідність до вимог чинного законодавства, тобто демонтажу цієї споруди і притягнення до відповідальності винних у порушенні природоохоронного законодавства на території Лохвицької громади?

 Нам відповіли, що 27 січня 2023 року Лучанський старостат на підставі численних звернень громадян офіційно звернувся до виконкому Лохвицької міської ради «з питання правомірності будівництва споруд на водному дзеркалі річки Сула та в межах її прибережної захисної смуги».

Після чого 14 лютого 2023 року вже виконавчий комітет Лохвицької міської ради офіційно звернувся «для вивчення  та вирішення даного питання та прийняття мір по усуненню порушень» до Державної інспекції архітектури та містобудування України (ДІАМ), Регіонального офісу водних ресурсів у Полтавській області, Державної екологічної інспекції Центрального округу та Лохвицького відділення поліції №2 Миргородського РВПГУНП в Полтавській області, зазначивши схему розміщення споруд.

Отримані відповіді на ці листи ми коротко проаналізуємо далі. А самі відповіді повністю подамо в кінці матеріалу.

Так, в ДІАМ на прохання здійснити перевірку споруд на Сулі на предмет дотримання вимог містобудівного законодавства відбулися натяком, що ініційоване виконкомом звернення – не в компетенції ДІАМ, так як вони реалізують «державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю ». І зіслались на Постанову Кабміну № 303 від 13.03.2022 року «Про припинення заходів державного нагляду (контролю) в умовах воєнного стану», якою планові та позапланові перевірки припинено.

Найінформативнішою виявилася відповідь Регіонального офісу водних ресурсів у Полтавській області (далі – Офіс) на звернення виконкому Лохвицької міської ради. Там також нагадали лохвицьким чиновникам, що Офіс займається «забезпеченням державної політики у сфері управління, використання та відтворення поверхневих водних ресурсів, розвитку водного господарства та гідротехнічної меліорації земель в межах Полтавської області». Тобто, це питання не до Офісу. І більше того, «Офіс не є контролюючим органом і не має повноважень здійснювати держнагляд та перевірки, чи порушене, в тому числі  природоохоронне, водне і земельне законодавство». І на підставі цього Офіс відмовив міськраді в проведенні перевірки.

Але майже сторінка тексту відповіді Офісу присвячена цитуванню норм законодавства, які чітко вказують на те, що ні про яку законність існуючої споруди на водному дзверкалі Сули в Луці поблизу ділянки Анатолія Власенка не може бути мови.

Тому що прибережна захисна смуга Сули – 50 метрів від урізу води є «природоохоронною територією», на якій заборонене будь-яке будівництво. І ще 6 пунктів інших заборон. Мало того, території в межах прибережної смуги не можуть передаватися в приватну власність.

 Окрім того, в Офісі здивовані (пряма мова): «Як могло так статися, що виконавчі комітети Лучанської сільської ради та Лохвицько міської ради своєчасно не здійснювали контролю за додержанням природоохоронного законодавства, використанням та охороною земель внаслідок чого гр. Власенко А.М. безперешкодно самовільно побудував будівлі і споруди на земельній ділянці водного фонду та водному дзеркалі річки Сула, як на водному об’єкті загальнодержавного значення, та в межах її прибережної захисної смуги».

Відверто кажучи, ми не менше «здивовані» байдужістю обох виконкомів. І, на жаль, абсолютно не здивовані появою абсолютно незаконної споруди поряд з обійстям Анатолія Власенка – обласного депутата (2015-2020роки) і депутата Лохвицької міськради з 2020 року від «ВО Батьківщина». Тому що це не перший «зашквар» «ВО Батьківщини» на Лохвиччині. Ще один сумно відомий батьківщинівець і чинний депутат Лохвицької міської ради відомий як власник російського паспорта, який він отримав 2015 року у вже тимчасово окупованому Криму.

Більше того, у своїй відповіді Офіс зазначив, що «вважає, що вирішення питань по ліквідації самовільно побудованих гр. Власенко А.М. будівель і споруд на річці Сула та її прибережних захисних смуг в с. Лука, ___________ належить до повноважень виконавчого комітету Лохвицької міської ради».

  На цьому можна було ставити крапку.

Але залишилося проаналізувати ще відповідь екологів та поліції. Екологи, за підписом бувшого колеги Власенка по обласній фракції ВО «Батьківщина», а зараз начальника Державної екологічної інспекції Центрального округу Ігоря Горжія, знайшли сумнівну підставу, чому не можуть перевірити споруду на Сулі.

Це і не дивно. Ігор Горжій був членом партії ВО «Батьківщина», разом з Власенком був депутатом Полтавської обласної ради 7-го скликання, та ще й цілим головою постійної депутатської комісії з питань екології.

Джерело фото: крайній зліва – Анатолій Власенко, крайній справа – Ігор Горжій

 Мені особисто Ігор Горжій запам’ятався в якості очільника комісії некомпетентністю, тотальною безграмотністю, небажанням вникати в суть екологічних проблем області і вкрай низькими людськими якостями.

На підтвердження мого суб‘єктивного враження – скрін моєї з ним переписки від 2019-го року в Фейсбуці:

 

І в те, що Власенко і оком не моргнув, надумавши паплюжити Сулу коло свого обійстя, щиро вірю. Бо він ще тоді разом з Горжієм гаряче підтримував так звану «гідроспоруду» на Сулі. І на жодні наші звернення долучитися до її захисту жодним чином не реагував.

Що ж відповіли в поліції?

Що зареєстрували кримінальне провадження. І хочуть знати, хто саме з лучан звертався до міськради з приводу даної споруди. Кому належить ділянка, і чи зверталися власники за дозволами на будівництво. А також, чи здійснювалося погодження міською радою зазначеного будівництва. А ще там повідомили, що встановлюють законність проведеного будівництва, а також шкоду, завдану навколишньому середовищу. Тобто повідомили, що слідчий працює.

Підсумовуючи всі надані відповіді, стає зрозумілим, що Лохвицька міськрада вже зробила частину роботи, щоб реалізувати надані їй законом повноваження  щодо ліквідації самовільно побудованих будівель і споруд як на вказаній ділянці, так, сподіваємось і стосовно всіх аналогічних, явно незаконних споруд в прибережній смузі Сули на території громади.

А також нам відповіли, що в якості механізму ліквідувати самовільну забудову на території Лохвицької громади відділом містобудування, архітектури, житлово-комунального господарства та будівництва виконавчого комітету розроблено Положення про порядок звільнення земельних ділянок, що зайняті без правових підстав та належать до комунальної власності Лохвицької міської територіальної громади, яке буде винесено на розгляд та затвердження чергового засідання виконавчого комітету Лохвицької міської ради.

Залишилося дочекатися, як за це Положення, яке безумовно відповідає інтересам громади, проголосує приміром власник російського паспорту теж зі згаданої ВО «Батьківщини». Та інші депутати, які мають власні «скелети в шафі » у вигляді самозахоплених земель і побудованих самовільно на них в порушення закону приміщень і споруд.

Але не Положенням єдиним можна і доведеться вирішити це питання. Тим більше, що сподіватись на його прийняття наразі навряд чи доводиться. Існують безсумнівно і інші способи для реалізації повноважень Лохвицької міської ради щодо захисту громади від природоохоронного свавілля в громаді.

А ми уважно стежитимемо за перебігом подій навколо цієї незаконної споруди та інформуватимемо своїх читачів.

Єлизавета Сачура, ГО «Громада Посулля»

P.S. Копії документів, отриманих нами при підготовці даного матеріалу.

Відповідь Лохвицької міської ради на запит ГО «Громада Посулля»:

Звернення Лучанського старостату до міського голови Лохвицької міськради:

Звернення виконкому Лохвицької міськради до ДАБІ, Регіонального офісу водних ресурсів у Полтавській області, Державній екологічній інспекції Центрального округу, Лохвицькому відділенню поліції №2 Миргородського РВП ГУНП в Полтавській області.