Неділя, 28 Квітня, 2024

Що Лохвицькій громаді залишила УПЦ МП. І як без неї житиме громада далі

«Кажуть бачили, як батюшку Михаіла виводили в кайданках. А ще  чули, як на території Благовіщенської церкви стріляли». Вирує лохвицька «народна усна творчість», малює все нові картинки стосовно останніх подій навколо Благовіщенської церкви. А що ж було насправді? Розповідаємо.

У вівторок, 19 грудня, після майже двох діб мирного, але протистояння, лохвицька громада в цілому та лохвицька релігійна громада ПЦУ зокрема, нарешті повернула собі Благовіщенську церкву. Церкву, яку незаконно, з моменту реєстрації переходу релігійної громади з УПЦ (МП) до Православної церкви України (ПЦУ) утримував гр-н Михайло Товстяк і його нечисленна “група підтримки”.

В цей день у цьому Храмі вірогідно вперше за всю його історію існування відбулася служба українською мовою.

Тим самим, негласний лозунг свідомих українців “В Україні все має бути українським” був втілений в релігійне життя Лохвиччини. І це тільки початок.

У цей же день Ревізійна комісія релігійної громади (обрана публічно, відкритим голосуванням на Загальних зборах релігійної громади 4 червня 2023 року), здійснила опис, фото- і відеофіксацію споруд і майна Благовіщенської церкви.

Звіт комісії буде представлений на наступних Загальних зборах Блавговіщенської релігійної громади ПЦУ, які плануємо провести одразу після Нового року.

Тепер Благовіщенська церква, як це прийнято у цивілізованому світі, відкрита для людей щоденно, з 8 ранку до 16 вечора.

Цими днями настоятель Храму отець Всеволод укладав нові договори з газовою службою, енергопостачальником і т.і.. Віряни міняли замки, давали раду занедбаному церковному господарству. А воно, те господарство, перебуває у жахливому стані. Пил у храмі не протирався мінімум місяці три – можливо, позбавлений посади очільника громади гр-н Михайло Товстяк вже зрозумів, що його виселення з храму – питання часу, і такими “дрібницями” вже не переймався. Проте ретельно готувався: він вивіз із храму все, що має будь-яку цінність, церковну утвар, необхідну для богослужіння. Зникла з Храму в невідомому поки що напрямку відома всім лохвичанам старовинна ікона святого Цілителя Пантелеймона – місцева реліквія, подарована Благовіщенській церкві родиною світлої пам’яті отця Івана Максимовича Теркуна.

Ікона є власністю всієї релігійної громади, а не “батюшки” Михайла. Тому її, ікону, гр-ну Товстяку доведеться повернути громаді – якщо буде необхідно, то й через кримінальне провадження.

Про рівень культури і “воцерковленности” гр-на М. Товстяка свідчать оці фотографії, зроблені Ревізійною комісією:

Наведені вище фото демонструють ставлення “батюшки” Михайла до ікон, які всі ці роки зносили до церкви лохвичани в надії, що він дасть цим сімейним реліквіям раду. Вони, погризені мишами, вкриваються пліснявою та пилом майже у всіх підсобних приміщеннях храму – включно з котельнею:

Приміщення дзвіниці, прикраси Лохвиці, перетворено в халамидник зі спальними місцями для бомжів:

Так виглядає оглядова яма у гаражі церкви, де громадянин Товстяк зберігав свій автомобіль – яму ця людина перетворила у багаторічний смітник. Як і усі “технічні” приміщення”:

Туалет на території храму перебуває у жахливому стані. Можливо, це тривіальне питання обходило Товстяка стороною через те, що він мав на території храму особисту вбиральню з душовою кабіною:

Те, що по документах БТІ проходить як “сарай”, насправді виглядає так:

«Сарай» включає в себе ось цей кабінет, схожий на мініотель. Прикметно, що коли протистояння у церкві 18-19 грудня сягнуло піку, Товстяк вивіз із “сараю” на своєму авто всякого краму, включно з двома ящиками недешевого алкоголю, свідки є. Але все вивезти так і не зміг, тому дещо залишилося – саме там, де воно і дочекалося зйомки. Цікаве сусідство – ікони + віскі. Мабуть, оце і вся “святість”:

“Трапезна” (в якій бували виключно особисті гості гр-на Товстяка). Як бачимо, вивезене майже все, крім меблів:

Сьогодні, 22 грудня, представники гр-на Товстяка вже дзвонили о. Всеволоду з проханням “дещо забрати з трапезної”. Відповідь релігійної громади: цього не буде. Спочатку поверніть до храму ікону Святого Пантелеймона, покровителя лохвичан.

Кухня, яка слугувала громаді випіканням проскурок:

Зазначимо одразу: приміщення “трапезної” і кухні будуть передані для потреб дитячої духовної недільної школи, створенням якої прямо зараз вже займаються парафіяни Благовіщенської громади. Також плануємо з залученням фахівців працювати з Воїнами, які потребують психологічної підтримки.

У “трапезній” також буде регулярно збиратися Парафіяльна (наглядова) рада Благовіщенської релігійної громади, яка опікуватиметься усіма аспектами життя релігійної громади і втіленням її проектів. Ці приміщення відтепер слугуватимуть всій громаді, а не місцевій псевдоеліті, наближеній до Товстяка.

Плани громади на найближчі дні:

– святкування Різдва Христова 24-25 грудня;

– візит до Лохвиці митрополита Полтавського і Кременчуцького ПЦУ Федора, спільний молебен;

– проведення Загальних зборів Благовіщенської релігійної громади, звіт про життя громади у 2023 році і обговорення планів на 2024 рік; вибори Парафіяльної ради Благовіщенської громади, яка опікуватиметься організаційними, господарчими, юридичними питаннями громади, буде відстоювати її інтереси у публічній площині. Та регулярно звітуватиме Громаді за зроблене;

– запрошення до Лохвиці митрополита Епіфанія, очільника ПЦУ;

– створення дитячої духовної недільної школи;

– підсилення “півчої” з метою створення повноцінного церковного хору, який має стати візитівкою Лохвицької громади;

– технічна експертиза приміщень Благовіщенської церкви і встановлення пріоритету ремонтно-відновлювальних робіт.

А ще – судова тяганина і кримінальні провадження, якщо гр-нин Товстяк і ті, хто ним керує, намагатимуться і надалі перешкоджати життю Благовіщенської громади.

Повернення храму до помісної Церкви України – не самоціль. Це лише перший крок до повернення духовности в життя Лохвицької громади …

Гліб Плескач