Середа, 4 Грудня, 2024

Про дикунство на Сулі

Річка Сула вище села Млини. 9 травня, 12 годин 11 хвилин дня. Вниз за течією мчить потужний гідроскутер з трьома “їздунами”. Їм дуже весело.

Вся трійця попадає в об’єктив моїх вкрай здивованих гостей: “Як це дикунство взагалі можливе, зараз же нерест? Та й взагалі по малих та середніх річках пересування моторних плавзасобів заборонено?”

Так, заборонено. Але цинічно порушено все, що тільки можна:

у нерест

– у період гніздування птахів (так званий “сезон тиші”, (примітка 1);

– у природоохоронній зоні – гідрологічному заказнику “Середньосульський”;

– на так званій “середній річці”, де пересування моторних плавзасобів заборонено взагалі (Рішення Полтавської обласної ради від 19 жовтня 2018 року “Про затвердження Правил користування водними об’єктами для плавання на маломірних (малих) суднах у Полтавській області”; розділ ІІ. Окремі вимоги до руху МС у Полтавській області)

“1. На всіх озерах, ставках, водосховищах, середніх і малих річках на території Полтавської області (крім Кременчуцького та Дніпродзержинського водосховищ, Ворсклянської затоки в межах с. Кишеньки та с. Орлик, а також  гирла річки Сула до с. Погребняки), рух маломірних суден з механічною тягою заборонено протягом року”;

– без рятувальних жилетів (ст. 117 КОАП, див. нижче примітку 3).

– судноводіям  маломірних і малих суден забороняється здійснювати рух при видимості менше 500 метрів – щоб запобігти аварійних ситуацій на воді (там же).

По пунктах:

  1. Нерестовищем з 01.04.2021р. по 30.06.2021 р. є уся заплавна водойма ріки Сула . На нерестовищах пересування моторних засобів по воді заборонено.
  2. Порушення вимог щодо охорони середовища перебування і шляхів міграції, переселення, акліматизації та схрещування диких тварин — тягне за собою накладення штрафу на громадян від 510 до 850 грн і на посадових осіб — від 850 — 1190 грн. Невжиття заходів щодо запобігання загибелі диких тварин, погіршенню середовища їх перебування та умов міграції або добування диких тварин, які зазнають лиха, тягне за собою накладення штрафу від 850 до 1190 грн. (стаття 87 Кодексу України про адміністративні правопорушення).
  3. Чисельні правопорушення на транспорті (ст. 116 КОАП, див. нижче примітка 3).

І ще питання: а чи зареєстрований цей гідроцикл?

Гідроцикли підпадають під категорію «маломірні судна», і тому державна реєстрація цього плавзасобу обов’язкова. Як і номерний знак на ньому. Але на відео ніякого номерного знаку ми не бачимо. Теж порушення!

Поліції відомо, що гідроцикли, як і автомобілі, є об’єктами підвищеної уваги з боку крадіїв. Відсутність держреєстрації на транспортному засобі є ознакою можливого протиправного володіння ним. Тому поліції буде не зайвим перевірити цей транспортний засіб на предмет його можливого угону (крадіжки).

Також власник плавзасобу мусить мати свідоцтво на право власності (судновий білет);

– диплом (свідоцтво) на право керування судном відповідної категорії. Якщо його немає – особа не має права керувати плавзасобом. Теж порушення.

І головне.

Ми всі є мешканцями однієї громади. Всі є сусідами. Всі живемо на очах один одного і знайомі якщо не особисто, то “через кума” точно. І не є нормальним стан справ, коли кілька зухвалих от безкарності наших сусідів дозволяють собі подібне дикунство, порушуючи правила людського співжиття, руйнуючи і знищуючи те, що належить усій громаді, усім нам.

Фото і відео фігурантів зухвалих покатушок за посиланням:

Впевнений, що вмовляння тут не допоможуть – явище вже носить системний характер. Тому очікую належну реакцію з боку:

– Поліції у Полтавській області,

– обраного керівництва громади,

– депутатів, які на виборах так рвали груди “за щастя народне”.

Необхідний інструментарій для повернення Закону на терени Лохвиччини є: профілактична робота, адмінштрафи, вилучення транспортних засобів. Цим мають займатися ті, хто має такі повноваження та отримує за це зарплату. Тому окремо – особовому складу відділку Нацполіції у Лохвицькій громаді нагадуємо.

Минулого року, влітку “відпочиваючі” цілий день ганяли на привезеному моторному катері в акваторії Сули між “газогоном” і мостом в селі Млини, зухвало маневруючи між людьми, що купалися, на великій швидкості. Мною було викликано наряд поліції, який швидко прибув (дякую), прийняв заяву (дуже дякую), але на цьому все і скінчилося.

Цьогоріч моторні човни і скутери вже зо два місяці безкарно курсують між Брисями і гідрологічним заказником “Середньосульський”, що бачать сотні людей, і точно – будівельники мосту через Сулу в с. Млини. Тобто в свідках нестачі немає. Але якщо це безкарно продовжується так довго, а поліція ніяк не реагує, то тут є два варіанти: або є проблеми з оперативною роботою, і керівництво відділу не володіє оперативною ситуацією в районі; або керівництво відділу толерує такий стан речей, можливо, через дружні стосунки з порушником (порушниками). Це також ненормально. І це вже привід для обговорення ситуації на сесії громади.

Тому що коли хтось з цих зухвалих “гонщиків” вб’є на воді людину, буде вже запізно. Бо попереду – сезон відпусток, пляжного відпочинку; на Сулі буде багато людей і дітей зокрема. І швидкісний гідроцикл (моторний човен) на вузенькій Сулі – це вбивця, питання лише часу.

Примітки:

  1. Ст. 39 Закону України «Про тваринний світ»: «У період масового розмноження диких тварин, з 1 квітня до 15 червня, забороняється проведення робіт та заходів, які є джерелом підвищеного шуму та неспокою (стрільба, проведення вибухових робіт, феєрверків, санітарних рубок лісу, використання моторних маломірних суден, проведення ралі та інших змагань на транспортних засобах)»[2].
  2. Стаття 116. Порушення правил по охороні порядку і безпеки руху на річковому транспорті і маломірних суднах (КОАП).

Єлизавета Сачура