Четвер, 18 Квітня, 2024

Ну, хлопці, ви й дали!

Перед початком зібрання автор статті мимоволі став свідком, як до головного проектанта підійшов один з заступників голови РДА і привітавшись, промовив: – «Ну, що, дамо їм бій!».

По різному можна оцінювати те, як розгорталася дискусія під час громадського обговорення звіту оцінки на довкілля так званого, прости Господи, проекту «Відновлення гідрологічного режиму та екологічного стану річки Сула в Лохвицькому районі Полтавської області». Все те дійство відбувалося 22 жовтня о півдні, в робочий час і не десь, а у великій залі засідань РДА та райради. Зрежисоване воно було в кращих традиціях владно-чиновницького маразму. На кшталт того, як проходили у свій час, мовбито, громадські слухання в РБК, стосовно запланованого будівництва «дамби-амби» у Млинах. За якою, судячи з його виступу 22 жовтня, до цих пір побивається представник старої, і хочеться вірити, тимчасово нової влади в районі, пан Рязанов.

Але цього разу, хоча так само були розписані ролі і визначено хто коли і про що має говорити і як, і кому «лизнути», щось «у Мюлера пішло не так». А сталося це тому, що по-перше: пуста, нікчемна, практично безпредметна, стосовно теми обговорення балаканина представників районної влади та їх прислужників, явно поступалася виваженим аргументам і «не фаховим» зауваженням представників ГО «Громада Посулля» – Олександра Прекрасного, Віталія Хоменка, Єлизавети Сачури та Гліба Плескача. Які на відміну від того ж замовника Юрія Українського, не пролистали вказівним пальцем лівої руки, а доскіпливо вивчили усі 176 сторінок проекту «поліпшення» Сули. По-друге, подобається це чи не подобається теперішньому районному бомонду і всім хто в їхній обоймі, але поступово на Лохвиччині, не ділячись в цьому випадку на ОТГ, громада виходить зі сплячки і, по Чехову, «вбиває в собі раба». Того дня в залі вже були не лише ті, хто мав тупо торочити «одобрямс», а ще і мислячі люди, яким не байдужа доля свого краю, доля Сули. Тобто не бюджетники, які залежні від влади посадами і зарплатнею. Їхні критичні виступи доповнили представників «Громади Посулля» і начальницька районна братія в черговий раз після Національного парку, дамби-шлюзу в Млинах, сміттєпереробного заводу у Вишневому отримала кілька годин тотальної ганьби за свої безпринципність, пристосуванство і, можливо, жадобу. Після всього цього воно в певній мірі нагадує гурт мазохістів, якім подобається як їх «молотять».

Все це двома відеокамерами знімалося «найоб’єктивнішим» телеканалом Пирятин. Але чи могло воно показати в абсолютно неприглядному світі команду Рязанова-Храпаля, яка знищила власне місцеве телебачення і сьогодні фінансує Пирятинське. Все те робилося в угоду одній людині, тій самій, заради якої, не шкодуючи більше 40 мільйонів народних гривень, мають намір знищити і річку Сулу.

Як двієчник у школі, щось не внятно гундосив розробник проекту, представник «Дніпродіпродводгоспу» пан Дем’янов (на фото). Навіть не намагаючись пояснити з якого це дива не десь, а саме в районі Свиридівки, де знаходиться усім відомий Панський маєток, власником якого вважали пана Кутового, заплановано спорудження аж двох перекатів. Які мають виконувати роль «глухих» дамб, пропускаючи воду вниз за течією лише під час повені. Тобто планувалося не пустити воду далі, а біля панського маєтку створити для декого «Свиридівську Венецію».

Але, за великим рахунком виявилося, що і цього мало, тож було запроектовано риття нового русла-каналу біля цього ж маєтку, довжиною 1620 м. Після чого дехто мав би «невеликий» власний острівець, площа якого сягала б всього-на-всього 75 га.

Пан Кириленко, в.о. заступника начальника Полтавського регіонального офісу водних ресурсів в свою чергу також бликав з під лоба, але навіть не брався пояснити, як і де взялися на території того ж панського маєтку кілька виритих ставків. Якщо його «контора», мовбито, на те не давала жодного дозволу. Присутнім лишалося фантазувати, що то справа не людських рук, а інопланетян.

На фото: пан Володимир Кириленко

А ще виявилося, що автор звіту з ОВД (оцінка впливу на довкілля) пан Квіта, нажаль, якщо не глухонімий, то німий точно. Впродовж більше трьох годин лунали слова про його абсолютну некомпетентність і профнепригодність, а він ні пари з вуст. Яка б людина витримала таке, як би вміла говорити?

Взагалі першим, хто не підтримав «одобрямс», всупереч своїм колегам, які аж «заливалися» від щастя, що саме на території їх сільських рад буде втілений той проект, став сільський голова Сенчанської ОТГ Віктор Лисий. Йому та іншим членам громади дуже кортіло знати, чому вже кілька років поспіль не будується запланований в Сенчі перекат, на який вони за останні два роки виділили 2 млн. грн. власних коштів. Чому в обласній раді для Сенчі грошей не має, а під інший проект 45 млн. грн. знайшлося б? Взагалі елементарна логіка, не кажучи про закон сполучених посудин, говорить про те, що якщо вже і взялися наповнювати Сулу водою, то треба починати знизу, тобто з Сенчі, а не з Білогорілки. В іншому разі це нагадує лікування зубів не стоматологом, а проктологом. Про це можна говорити довго, але насправді сенчанам не поталанило в тому, що не на їхніх землях розташований Панський маєток. Отож нехай ця стаття завершиться не словами членів ГО «Громада Посулля» та інших громадян, які сплять і бачать якби напаскудити в черговий раз нашій «чесній, фаховій, білій і пухнастій» районній владі. Давайте дізнаємося яке враження справило почуте і побачене, на присутнього при обговоренні, депутата Верховної Ради Максима Березіна:

– «Я заслухав доповідача – жах! Ви самі (звертається до Юрія Українського) не розумієте, що ви говорите. Складається відчуття, або тут є корупційна складова, або ви виконуєте якісь дурні забаганки незрозумілих людей. Я вже це говорив вашому голові (Рязанов у цей час вийшов із зали), бо я вже тут був.

За Сенчу – кошти, як я зрозумів, не освоєні, нічого не зроблено. Що далі робити – будемо думати… Я хочу щоб ви надали копію даного проекту, я його покажу людям більш компетентним…».

Слід зазначити, що жодного слова про громадське обговорення питання, яке вплине на долю Сули, а тобто відобразиться на долі мешканців Лохвиччини не було за цей час надруковано ні на сайті Лохвицької РДА, ні на на сайті Лохвицької райради. Саме остання формально була ініціатором «покращень для річки». Не надрукували жодного слова про цю непересічну, суспільно важливу для людей інформацію ані районна газета «Зоря», ані телеканал «Пирятин», які щедро спонсоруються лохвицькою владою, не дивлячись на те, що є приватними ЗМІ.

Ну і наостанок наведу відгуки на проект та звіт з оцінки його впливу на довкілля, вчених, які з ним уважно ознайомились. І які не залишились байдужими, долучившись до порятунку річки від невігласів-поліпшувачів. Наведемо деякі з них.

Громадське обговорення проєкту гідрологічного «поліпшення» Сули. Частина 1

Громадське обговорення проєкту гідрологічного «поліпшення» Сули. Частина 2

Громадське обговорення проєкту гідрологічного «поліпшення» Сули. Частина 3

Громадське обговорення проєкту гідрологічного «поліпшення» Сули. Частина 4

Громадське обговорення проєкту гідрологічного «поліпшення» Сули. Частина 5

Олег Лісняк, редактор видання Лохвицький край (надруковано зі скороченнями)