Субота, 7 Вересня, 2024

Про дикунів і про «гроші понад усе»

На наших очах гине річка Сула. Одиниці небайдужих людей стукають в усі двері, намагаючись зарадити дикунству тих, хто мав би про річку і про людей на її берегах дбати.

Під час перших двох годин переливання з пустого в порожнє під час громадського обговорення 22 жовтня, яке стосувалося подальшої так званої «розчиски русла» Сули, один провладний громадянин обурився, що про авторів цієї оборудки  ЗМІ написали як про дикунів, яких цікавить виключно «бабло». Ми вирішили на місці переконатися, чи дикуни, чи цивілізовані і розумні люди заходилися «покращувати Сулу» . Щоб або підтвердити ці слова, або спростувати. Ми попрямували до трьох горезвісних перекатів, які спричинили неприродний стан річки. Такий колір, непрозорість і запах смарагдової води місцеві жителі спостерігають вперше.

Для наочності наводимо фрагмент карти Гугл. Знімок було зроблено 8 червня 2010 року. На ньому видно основне русло (1)  та два допоміжні (2) і (3), які 2017-го року були фактично закорковані так званими перекатами. На кожен з яких, згідно даних Полтавської ДАБІ, було витрачено по 3,9 тисяч кубометрів каменю. Якого фаху проєктанти могли здійснити такий проєкт, сподіваємось, з’ясують правоохоронці. Як і те, хто відповість за скоєне, так як будь-яка відповідальність має конкретне прізвище.

А тепер покажемо, що по факту являють собою перекати.

Отже, перекат, позначений цифрою 1. Так він виглядав два тижні тому, (знято з квадрокоптера):

Станом на 27.10.19 року він виглядав так:

Вода неприродньо зеленого кольору для цієї пори року. Вода колишнього повноцінного русла намагається пробитися крізь купу каміння. І чи не вперше, думаєш, як добре, що те каміння вкрали. Тому що, якщо б його насипали з ешелон, як це вказано в проєкті, річка б його вже б не подолала.

Додамо, що над цим перекатом споруджено місток зі списаних секцій так званого армійського механізованого моста, який два роки тому голова Лохвицької РДА Володимир  Рязанов піарив як благочинність покійного нині Тараса Кутового.

Так цей місток і річка, через яку його спорудили, виглядають зараз:

Рухаємося до перекату під номером 2. Його знімок від 15 жовтня 2019 року зверху:

В цьому місці вистачило вантажівки, максимум двох, каменю (замість списаного по документах ешелону), щоб закоркувати русло наглухо.

Тільки велика повінь, яка трапляється раз на декілька років, здатна проштовхнути воду з водосховища в Сулу. А зараз на шляху води – каміння. А в «морі», так місцеві мешканці називають водосховище, цього року вони вже не купалися. Воно перетврилося на гниле болото. Характерно те, що природнє озерце, яке живиться підводними джерелами (на знімку справа), має і зараз прозору воду. Але нашу увагу привернула конструкція так званого перекату. Судіть самі, його робили дикуни, чи цивілізовані люди, які живуть в 21 столітті.

І як подбали про людей, які мали б користуватися цим перекатом його творці:

Саме це русло раніше пересихало тільки спекотного літа, але вода вже восени поверталася. Цьогоріч вода пішла вже в липні. І станом на зараз вона й не думає повертатися. А зневоднене русло виглядає так:

Нам вдалося поговорити з літніми людьми, які живуть неподалік. Вони і розповіли нам і про «море», і про пересохле русло. Чому, на Вашу думку так сталося, питаємо. Кажуть, якби не мудрили з тим камінням, цього б не було. І скаржаться, місток завалився, а владі тепер вже Лохвицького ОТГ, те байдуже. Заростаємо тут бур’янами, нікому не потрібні.

Через сотню метрів від перекату під номером 2 – перекат під номером 3.

Фото перекату під номером 3 від 15 жовтня 2019 року, вид – зверху:

Цей «перекат» вразив нас найбільше. Кольором і станом води:

Незворотньої шкоди Сулі завдало виритие для потреб заводів-гігантів водосховище в 70-х роках. Відтоді увесь цей час, до створення перекатів і брутального втручання в русло 2016-2017-го років, яке було здійснене заради забаганки і наживи купки негідників, річка намагалася затягувати рани, самоочищуватися.

Але напередодні чергового свавільного її «покращення», затіяного чинним керівництвом Лохвицького райну і Полтавської області, Сула виглядає так, як ми побачили.

Пройшлися ми і вздовж основного русла, на яке безпосередньо впливає перекат під назвою 1.

Повноводне колись русло з чудовим міським пляжем перетворилося ледве не на рівчак. І це вже пізньої осені, коли води в Сулі традиційно ставало більше.

Так виглядає Сула, за якусь сотню метрів від перекату 1:

Рухаємося до «містка дитинства», метрів за 50 нижче за течією. Ще 8 років тому він виглядав так:

Вчора ми побачили його таким:

Те, що вже спіткало і річку, і цей місток, і те, що за мовчазної згоди і повної байдужості депутатів всіх рівнів відбувається зараз, вочевидь з цивілізованими підходами немає нічого спільного.

Єлизавета Сачура, ГО «Громада Посулля»

Фото автора і Олександра Прекрасного.