Субота, 7 Вересня, 2024

Громадське обговорення проєкту гідрологічного «поліпшення» Сули. Частина 3.

Продовжуємо публікувати відгуки, зауваження і пропозиції експертного середовища і представників громади щодо Звіту оцінки впливу на довкілля планованої діяльності «Відновлення гідрологічного режиму та екологічного стану р. Сула в Лохвицькому районі Полтавської області. Коригування робочого проєкту».

Початок: Громадське обговорення проєкту гідрологічного «поліпшення» Сули. Частина 1

Громадське обговорення проєкту гідрологічного «поліпшення» Сули. Частина 2.

Публікуємо відгук кандидата біологічних наук, старшого наукового співробітника

Інституту ботаніки ім. М.Г. Холодного НАН України Ігора Григоровича Ольшанського

 ВІДГУК

на Звіт з оцінки впливу на довкілля планової діяльності

“Відновлення гідрологічного режиму та екологічного стану р. Сула в Лохвицькому районі Полтавської області. Коригування робочого проекту”

(№ 20194163450)

На жаль, у цьому звіті є помилки і недоречності.

Хоча на сторінці 81 звіту сказано, що “На території планованої діяльності об’єкти рослинного світу занесені до Червоної книги України та до переліку регіонально рідкісних рослин Полтавської області… не виявлені”. Але це не так. Бо вже, на сторінці 54 автори звіту зазначають інше: “Червонокнижних та рідкісних видів флори та угруповань судинних рослин, що постійно зростають на ділянках, які підлягають розчистці, акваторії та прибережній території не зареєстровано, крім сальвінії плаваючої, яка розповсюджується течією і зустрічається навіть на забруднених ділянках річки”. Проте, у переліку виявлених видів на сторінках 47-52 ще є цілий ряд рідкісних видів, які охороняються в Полтавській області згідно “Положення про Переліки видів тварин і рослин, які не занесені до Червоної книги України, але є рідкісними або такими, що перебувають під загрозою знищення на території Полтавської області”, що затверджене рішенням Полтавської обласної ради від 23 березня 2005 року: бобівник трилистий, гірчак зміїний, кизляк китицецвітий, латаття біле, латаття сніжно-біле, оман високий, пухирник звичайний, сухоцвіт багновий.

Окремо підкреслю, що на дослідженій території авторами Звіту виявлений Juncus tenageia. Цей вид на території України не знаходили вже більше 80 років, а найближче з сучасних відомих місцезростань цього виду знаходиться на берегах річки Припʼяті на території Білорусі.

Автори звіту зазначили, що на дослідженій території ними виявлено сальвінію плаваючу – рідкісний вид, який включено до Червоної книги України (2009). Проте нічого не сказано про щільність і чисельність популяцій цієї реліктової папороті. Оскільки метою проекту є покращення екологічного стану річки, тому потрібно не просто забезпечити існування популяцій рідкісних видів рослин і тварин, а й збільшення їх чисельності. У Звіті з ОВД нічого не сказано чи отримано дозвіл від Національної комісії з питань Червоної книги України.

На сторінці 83 сказано “негативні впливи планованої діяльності на біорізноманіття в межах норм, спеціальні заходи по охороні не розробляються”. На мою думку, оскільки на території планованої діяльності присутні рідкісні види рослин, тому безперечно потрібно розробити спеціальні заходи з їх збереження.

Для забезпечення збереження біорізноманіття та для покращення екологічного стану Сули потрібно розглянути можливість розширення площі прилеглого гідрологічного заказника загальнодержавного значення Середньосульський або створення на території Лохвицького району природоохоронної території високого статусу.

Кандидат біологічних наук,

старший науковий співробітник

Інституту ботаніки ім. М.Г. Холодного НАН України

І.Г. Ольшанський