Середа, 4 Грудня, 2024

Про «собаче життя» у Лохвицькій громаді

Чому в Європі безпритульних тварин немає? Чому в сусідніх, але не в нашій, громадах активно вже запроваджують досвід гуманного поводження з тваринами? Чому собаки гризуть лохвичан на вулицях? А потім собаки ж конають в страшних муках на очах у всіх від потрави?

Відповіді на ці питання шукали в кабінеті у міського голови Віктора Радька 04 березня.

Саме остання рукотворна потрава собак в Лохвиці стала тією останньою краплею. Коли небайдужі громадяни, які всі ці роки рятували, лікували, годували, стерилізували, знаходили нових господарів для тварин-безхатьків, пішли до голови.

Попередньо, 15 лютого вони звернулися до Віктора Радька з підписами лохвичан:

У зверненні було зазначено прохання:

  1. виділення коштів на біостерилізацію безпритульних тварин;
  2. ідентифікування тварин;
  3. забезпечення безпеки тварин від жорсткого поводження і знищення.

А вже 27 лютого зоозахисники додали до попередньої заяви колективне звернення, з аргументами, чому і в який спосіб потрібно кардинально міняти ставлення до тварин в Лохвицькій громаді. І чому керівництво разом з депутатами громади мають дослухатись  до їхніх пропозицій, прийнявши необхідні рішення на найближчій сесії:

04 березня Віктор Радько запросив до себе захисників тварин – Анну Іщенко та Валентину Лесик. А також свого заступника Сергія Шрамка, секретаря міськради Тетяну Даценко, начальника КП «Добробут-сервіс» Костянтина Гармаша, очільника ветклініки Олександра Гриня. Також до розмови долучилися депутати Лохвицької міськради Анатолій Білан, Микола Голінко, Євген Севастьянов, поліцейські офіцери громади Володимир Грищенко та Тарас Кудеря.

На даному етапі, за інформацією Сергія Шрамка, вже виготовляється вольєр. Для короткочасної, на період реабілітації, перетримки тварин. З ветлікарнею напрацьовується комерційна пропозиція вартості послуг зі стерилізації тварин. А також можливість заключення угод цивільно- правового характеру з волонтерами, які допомагатимуть громаді з відловом для стерилізації безпритульних собак.

Про що домовились за результатами розмови?

  • Комунальне підприємство Добробут-сервіс терміново напрацьовує місцеву програму щодо регулювання чисельності безпритульних тварин в Лохвицькій громаді. На основі вже діючої програми і позитивного досвіду Львівської громади. А також приймає на роботу людину, яка буде опікуватися тваринами згідно передбачених Програмою завдань.
  • Депутати на найближчій сесії знаходять фінансування для згаданої Програми. Передусім для стерилізації, не тільки безпритульних, а й свійських тварин. Бо саме безвідповідальне ставлення власників собак і котів штовхає «небажаних» тварин на вулицю.
  • Депутати взаємодіють з захисниками тварин, підтримують і допомагають їм. А під час зустрічей з виборцями роз’яснюють, що саме треба робити, щоб містом не бігали «собачі весілля» і не нападали на дітей і дорослих.
  • В громаді стартує широка і системна просвітницька робота, яка наголошує на необхідності стерилізувати домашніх  тварин і гуманному поводженні з ними в єдиній екосистемі Лохвицької громади. Популяризація «усиновлення» чотирилапих безхатьків через постійно діючі просвітницькі  кампанії на кшталт «Шукаю друга» та адресні листівки «Стерилізуй» і т. ін. Залучення коштів для можливості стерилізації домашніх тварин на пільгових умовах.
  • Запроваджується паспортизація як безпритульних, так і домашніх тварин, ідентифікування, реєстрація та щеплення, кліпсування з відпуском на місце звичне для тварини. А також системна вакцинація домашніх та безпритульних тварин з метою запобігання поширення смертельно-небезпечної хвороби «сказ».
  • Правоохоронці сприяють профілактичній роботі щодо недопущення порушення вже існуючих Правил  поводження з тваринами в громаді.
  • Наступна зустріч з залученням більш широкого кола депутатів, захисників тварин відбудеться за два тижні. Щоб підвести перші підсумки спільної роботи на благо всіх мешканців Лохвицької громади.

Позитивні приклади гуманного поводження з тваринами в Європі могли спостерігати всі, хто там хоча б раз побував. Мисочки з водою і їжею для котів і собак коло входу в крамничку – це радше норма, аніж поодинокий виняток.

Коти – повсюди, але виглядають вони захищеними і доглянутими.

(котяча «сієста» в одному з історичних комплексів в Греції)

Зазвичай рядові європейці доглядають, або опікуються не породистим псом чи котом, бо це вкрай дорого, а звичайними тваринами, які потребують догляду. Бо за кількістю подарованих господарю емоцій вони нічим не поступається «породистим».

Львів протягом останніх 5-ти років теж зумів створити дружню атмосферу для життя в місті котів і собак. Зусиллями влади, депутатів, волонтерів.  А якщо брати ближче, то вже наші сусідні громади, Лубенська і Диканська, мають можливості безкоштовної стерилізації  безпритульних тварин, в тому числі і з залученням коштів від благодійного фонду Happy Paw та канадських партнерів “Ветеринари без кордонів”.

Звісно ж змінювати своє відношення до тварин з байдужого на гуманне доведеться і всім нам. Так як свого часу «зі скрипом» йшло впровадження централізованого збору сміття. Так і зараз, кожен господар тварин має усвідомити, що небажаному потомству своїх улюбленців, а також їхньому здоров’ю  можна запобігти вчасною стерилізацією, та вакцинацією. Що наші діти з сім’ї і садочка, а потім і зі школи мають бачити приклад дбайливого ставлення дорослих і суспільства в цілому до тварин.

Жодна війна чи стихія не відміняють Людяності. З-під руїн рятувальники дістають і людей, і тварин. Соцмережі переповнені фото і відео наших захисників, які в найтяжчих умовах піклуються про котів і собак. Бо Життя, чиє б воно не було – найвищий прояв Божої любові на землі і про нього мусимо дбати.

Єлизавета Сачура