П’ятниця, 19 Квітня, 2024

Як чиновники і депутати Полтавської області і Лохвицького району вбивають річку Сула

Знімки Сули, які останніми днями з ’явилися в інтернет-спільнотах району просто шокують

Зміна кліматичних умов, безконтрольний видобуток вуглеводнів на території Полтавської області і зокрема Лохвицького району, бездіяльність екологічних та правоохоронних органів, безперечно вплинули на катастрофічне погіршення екології місцевості. Але свідоме бездумне і необґрунтоване втручання місцевих чиновників і депутатів на сьогодні вже призвели до явища, яке жителі спостерігають вперше – повне пересихання Сули в тих місцях, де вона раніше НІКОЛИ не пересихала.

Маючи вже півторарічний досвід протистоянь з владою щодо її «поліпшення гідрологічних режимів», «розчисток русел», які не базуються на жодних наукових підґрунтях, висновках фахівців-екологів, і не цікавлять допоки чисельні правоохоронні органи, можу стверджувати, що тільки небайдужа громадськість, об ’єднавшись, здатна сьогодні давати відпір посяганням чиновників. А їх, цих посягань, судячи з офіційно прийнятих документів, чимало. В даному матеріалі я зібрала в хронічній послідовності перелік рішень Полтавської обласної ради щодо так званих природоохоронних, а фактично природо вбивчих заходів. Які з ’являлися виключно на підставі подань, звернень влади Лохвицького району. А також привела рішення районної влади (заплановані об ’єми коштів і напрямки їх витрачання) щодо річки Сули.

Рішенням першого пленарного засідання двадцять шостої сесії Полтавської обласної ради сьомого скликання від 19.07.2019 № 1099 затверджено Перелік природоохоронних заходів для фінансування з фонду охорони навколишнього природного середовища Полтавської області в 2019 році, який передбачає виділення 24,9 млн. грн. на так звані Проведення заходів з охорони і раціонального використання водних ресурсів. Зокрема, кошти в сумі 750 тисяч гривень виділені Регіональному офісу водних ресурсів у Полтавській області на розроблення техніко-економічних обґрунтувань та експертизи “Поліпшення екологічного стану, відновлення водності та охорони водних ресурсів річки Сула на території Полтавської області”. Та 199, 0 тисяч – управлінню комунальною власністю територіальних громад району Лохвицької районної ради Полтавської області на організацію проведення оцінки впливу на довкілля проекту “Відновлення гідрологічного режиму та екологічного стану р. Сула в Лохвицькому районі Полтавської області. Коригування робочого проекту”.

Рішенням від 19 жовтня 2018 року № 872 Про внесення змін до Переліку природоохоронних заходів для фінансування з фонду охорони навколишнього природного середовища Полтавської області в 2018 році Полтавська обласна рада внесла зміни до Переліку природоохоронних заходів для фінансування з фонду охорони навколишнього природного середовища Полтавської області в 2018 році, затвердженого рішенням дев’ятнадцятої сесії обласної ради сьомого скликання від 12 квітня 2018 року № 683 (зі змінами):

А саме, позиції 1.1. та 1.9. виключила: 1.1. Лохвицькій районній раді Полтавської області на будівництво гідротехнічної споруди на р. Сула в с. Млини Лохвицького району Полтавської області 3 000,00 та 1.9. Оржицькій районній державній адміністрації Полтавської області на будівництво водорегулюючої споруди – шлюза-регулятора на р. Сула в районі с. Тарасівка Оржицького району Полтавської 2 800,00. Варто зазначити, що виключення з програми останніх двох заходів відбулося після обурення громадських активістів, екологів, численних звернень до всіх інстанцій з приводу варварського і необґрунтованого втручання в екологію, які матимуть незворотні наслідки для водності річки Сули.

Так як рішенням пленарного засідання дев’ятнадцятої сесії обласної ради сьомого скликання 12 квітня 2018 № 683 до Переліку природоохоронних заходів для фінансування з фонду охорони навколишнього природного середовища Полтавської області в 2018 році було включення фінансування: Лохвицькій районній раді Полтавської області на будівництво гідротехнічної споруди на р. Сула в с. Млини Лохвицького району Полтавської області 3 000,00 та Оржицькій районній державній адміністрації Полтавської області на будівництво водорегулюючої споруди – шлюза-регулятора на р. Сула в районі с. Тарасівка Оржицького району Полтавської 2 800,00.

Рішенням від 12 жовтня 2017 року № 558 Про внесення змін до Переліку природоохоронних заходів для фінансування з фонду охорони навколишнього природного середовища Полтавської області в 2017 році, затвердженого рішенням від 26 квітня 2017 року № 452 зі змінами, затвердженими рішенням сімнадцятої сесії обласної ради сьомого скликання від 14.07.2017 року № 501, було передбачено виділення Оржицькій районній державній адміністрації на капітальне будівництво об’єкту „Будівництво водорегулюючої споруди – шлюза – регулятора на р. Сула в районі с. Тарасівка Оржицького району Полтавської області”- 200 тисяч, Лохвицькій районній раді на відновлення гідрологічного режиму р. Сула в районі с. Сенча Лохвицького району – 1 369,тисяч грн.

Рішенням п’ятнадцятої сесії обласної ради сьомого скликання від 26 квітня 2017 року було виділено 500 тисяч грн. Лохвицькій районній раді на відновлення гідрологічного режиму р. Сула в Лохвицькому районі Полтавської області. Та Лохвицькій районній раді на відновлення гідрологічного режиму р. Сула в районі с. Сенча Лохвицького району – 700 тисяч грн. А також саме тоді, Лохвицькій районній раді на будівництво гідротехнічної споруди на р. Сула в с. Млини Лохвицького району Полтавської області було виділено  669,879 грн.

Рішенням першого засідання сьомої сесії обласної ради сьомого скликання від 29 квітня 2016 року було виділено Управлінню комунальною власністю Лохвицької районної ради на відновлення гідрологічного режиму р. Сула в Лохвицькому районі Полтавської області 2000, 0 тис.грн. 

Тобто за період з 29 квітня 2016 року по 25 вересня 2019 року тільки з обласного бюджету фактично на вбивство річки тільки в межах Лохвицького району  виділено 9188 млн. грн. (освоєння 3000, 0 тис.грн. з яких було зупинено силами громади минулого року). 

Але не зупинило злочинних намірів стосовно річки. Наголошую, що, всі перераховані мною рішення з’являлися виключно на основі подань, звернень районної влади, на чолі з Володимиром Рязановим та Анатолієм Храпалем. Тобто і обласна рада, і районна в питаннях виділення коштів працюють синхронно, кожна на своєму рівні. Районна ще й активно залучає кошти міських та сільських бюджетів, про що свідчать документи.

Так, Рішенням  від 25 липня 2019 р. Лохвицької районної ради Про внесення змін до показників районного бюджету на 2019 рік –  за рахунок передачі до спеціального фонду (бюджету розвитку) коштів від перевиконання доходної частини загального фонду районного бюджету по підсумках виконання за І півріччя поточного року збільшити видатки на гідрологічні споруди200 000 грн, за рахунок надходження субвенції з місцевого бюджету на здійснення природоохоронних заходів – на 199000 грн – гідрологічні споруди (КТКВК 8311); –  за рахунок передачі із загального фонду коштів субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на здійснення природоохоронних заходів на об’єктах комунальної власності – на 10 000 000 грн – гідрологічні споруди. Щоб всім було зрозуміло, останні 10, 0 млн. коштів фактично були пролобійовані кимось ( нехай розбирається слідство) з державного бюджету Розпорядженням Кабінету міністрів України від 5 червня поточного року № 430-р.

І стосуються ці кошти ось цих запланованих робіт:

Всі ці роботи пораховані, незважаючи на те, що на даний час не встановлено і не проведено всіх необхідних законодавчих процедур, як вплине подібна розчистка на екологію і стан річки. (Уважно стежимо за даними на сайті Мінприроди). Ось ці розрахунки, які нам вдалося знайти в Мережі:

До цього районна влада в особі керівника РДА Володимира Рязанова та голови районної ради Анатолія Храпаля організували голосування за такі об’єкти: рішенням другого пленарного засідання від двадцять восьмої сесії районної ради сьомого скликання від 25 липня 2019 року:

   Рішенням другого пленарного засідання двадцять шостої сесії районної ради сьомого скликання   від 15 березня 2019 року,  коли на першому не вдалося назбирати потрібної кількості районних депутатів, було проголосовано такі міроприємства :

           

А до цього були так звані перекати, на які було витрачено більше 9,0 млн коштів. Місцезнаходження яких, окрім одного, на даний час так і не вдалося встановити.

Тобто, вся ця діяльність влади спрямована і зараз аж ніяк не на збереження річки, а на цілеспрямоване її нівечення. Прошу вважати матеріали, викладені в цій публікації зверненням до правоохоронних органів з метою з ’ясування законних підстав для втручання в природне існування річки Сула, зокрема на території Лохвицького району Полтавської області.

Єлизавета Сачура, співзасновниця ГО «Громада Посулля»                                                                       Фото: Александр Варенюк, Олег Шевченко, Alexandr Prekrasny