Декларації старост: щоб всі так жили!
Майже 5,0 млн. грн. – така лише сукупна задекларована заробітна плата за основним місцем роботи 12-х старост Лохвицької територіальної громади за 2022-й рік. Але цією зарплатою доходи старост та членів їхніх родин не обмежуються.
Табл. Дані задекларованої за 2022-й рік заробітної плати старост Лохвицької громади за основним місцем роботи.
Сьогодні Лохвицька громада з населенням в близько 22-і тисячі осіб поділена на 12-ть старостинських округів.
Якщо відмінусувати від 22-х тсяч населення Лохвиці – 12 тисяч, де немає старост, вийде в середньому по 830 осіб – зона відповідальності одного старости. Чи не занадто надмірна така «опіка»?
Щоб зрозуміти добре чи погано для громади утримувати таку кількість старост, варто бачити результати роботи особисто їх та їхніх підлеглих, обраховані в конкретних цифрах. Чи варті ті цифри тієї суми коштів, які громада витрачає на їх утримання? Я особисто таких цифр ніде не зустріла.
Керівників громади, як і депутатів, схоже, ефективність роботи старост і їх утримання взагалі не цікавить. Принаймні, я не чула публічних дискусій на цю тему.
Щодо жителів громади – кожний сам може оцінити наскільки йому необхідна допомога старости у вирішенні повсякденних життєвих проблем.
Але маю сумнів, що кожен з жителів громади може сьогодні похвалитися тим, що він має таку, як старости, гарантовану і добре оплачувану роботу. Що він має такі самі можливості приміром щодо отримання землі у власність. І чи не виглядає так, що старости є радше привілейованими особами, які добре дбають передусім про власну сім′ю?
Ми попрацювали з деклараціями старост. Щоб кожний зміг самостійно проаналізувати задеклароване і зробити власні висновки. На момент підготовки цього матеріалу тільки три старости з 12-х подали декларацію за 2023-й рік. Тому за основу ми взяли декларації за 2022-й рік.
Дані з декларації Безсалівського старости Винника Віталія Васильовича:
Староста Бербеницько-Жабківського старостинського округу – один з трьох старост, які на даний момент подали декларацію також за 2023 – й рік. І єдиний, хто вказав в якості джерела доходу «виплати військовослужбовцям». Судячи з декларацій за два роки – він воював і в 2022-му і в 2023-му роках.
Староста Білогорільського старостинського округу Плюйко Юрій Васильович подав декларації і за 2022-й, і за 2023-й рік. В частині задекларованих доходів – вони однакові. Хоча зазвичай так не буває. Так само питання виникають і до задекларованого майна. В одній декларації транспорті засоби є, в іншій їх вже немає. Але відсутня також інформація про доходи від їх відчуження.
Декларація старости Васильківського старостату Петрашевої Валентини Григорівни:
Декларація за 2023-й Давиденко Наталії Петрівни, Гирявоісковецький старостинський округ, відмінна від декларації за 2022-й рік в частині майна, набутого раніше. Виділене кольором майно є в декларації за 2023-й рік, але відсутнє в декларації за 2022-й рік, хоча за термінами набуття власності мало бути відображено саме в ній:
Декларація старости Лучанського старостинського округу Калач Світлани Володимирівни містить такі дані:
Дані декларації за 2022-й рік Клименко Юлії Сергіївни, Погарщанського старости:
Дані декларації Ригівського старости Шамкала Євгена Миколайовича:
Дані декларації Свиридівського старости Пугача Анатолія Петровича:
Декларація Токарівського старости Краснолуцького Романа Юрійовича містить такі дані:
Дані Харківецької старости Тоцької Людмили Анатоліївни в декларації за 2022-й рік:
Дані декларації за 2022-й рік Яхницької старости Сердюк Наталії Миколаївни:
Навіть побіжний погляд на дані цих декларацій нагадує відомий серед українців застільний тост: «Щоб всі так жили!»
Дані декларацій керівників Лохвицької громади ми проаналізували раніше: Доходи керівників Лохвицької громади за 2022-й рік – як на фронті.
Єлизавета Сачура