Українська Церква отримала Томос про автокефалію
6 січня 2019 року Його Всесвятість Вселенський Патріарх Варфоломій урочисто вручив Предстоятелю єдиної Помісної Української Православної Церкви Блаженнійшому Митрополиту Київському і всієї України Епіфанію Томос про автокефалію.
Історична подія відбулася після Божественої Літургії у стінах Патріаршого храму Святого Георгія на Фанарі, повідомляє cerkva.info.
Літургію спільно відслужили Вселенський Патріарх Варфоломій разом із Блаженнійшим Митрополитом Епіфанієм.
Богослужіння звершувалось грецькою та українською мовами.
Предстоятелям співслужили єпископи і духовенство Константинопольської та Української Церков.
За богослужінням також молились представники української делегації на чолі з президентом України Петром Порошенком.
Патріарх Варфоломій спершу зачитав текст Томосу, а тоді передав Предстоятелю Помісної Української Православної Церкви архиєрейський жезл.
Блаженнійший Митрополит Епіфаній, звертаючись до Вселенського Патріарха Варфоломія та усіх присутніх, подякував за відновлення справедливості та єдності. Він також згадав про війну в Україні, яка триває уже п’ятий рік та закликав молитися за мир та визволення поленених. Із вдячністю архіпастир згадав у своїй промові Святійшого Патріарха Філарета і митрополита Макарія та всіх священнослужителів, які наближали цей урочистий день.
«Нині давня несправедливість, завдяки мужності вашої Всесвятості і Вселенського Патріархату, подолана і ваша дочка Церква повернулася у лоно до Церкви-Матері. Колись ми були поділені, а тепер єдині… Благословенна ця мить і вдячністю і радістю наповнені наші серця. І нині ми особливо натхненно молимося, єднаємося з Богом і між собою… Просимо Божого заступництва і миру для України», — сказав Предстоятель Української Церкви.
З врученням Томосу про автокефалію створення Помісної Української Православної Церкви можна вважати завершеним й після цього має початись процес визнання її іншими Помісними Православними Церквами.
Томос є Патріаршою та Синодальною грамотою про надання автокефалії (незалежності) Православній Церкві та визнання її рівною серед інших 14-ти Помісних Православних Церков.