Середа, 29 Січня, 2025

Чому розбиті дороги до місць Сили українців

До найпотужніших українських святинь – Чигрина, Суботіва, Холодного Яру за всі 30 років і шістьох президентів дорогу так і не зробили.

І тільки за часів президентства Ющенка про них нарешті згадали. А від Януковича одразу забули.

Не дивно, що жоден український президент, окрім Ющенка, не був в цих місцях в якості президента. Порошенко був інкогніто, з приватним візитом. І не в часи президентства.

Про це дізналися цими вихідними, вирушивши в ті місця – місця Сили українців.

Почали з Холодного Яру. Чигиринська траса від Черкас – латка на латці. З повороту на Медведівку і Мельники в напрямку серця Холодного Яру – хутора Буда, і латок вже немає, суцільні ями.

Виходить, Державі на ці місця байдуже.  В жодне «Велике будівництво» ці місця паломництва свідомих українців не потрапили. Місцева влада – безсила.

Екскурсійна привабливість Холодного Яру тримається на легендарному романі Юрія Горліса-Горського  «Холодний яр», доробку історика Романа Коваля та членів одноіменного історичного клубу. А також стала можливою завдяки подружжю Лесі та Олега Островських. Які вже понад п’ятнадцять років спонсорують усі заходи з відродження пам’яті бійців Холодного Яру. Вони ж є власниками готельно-ресторанного комплексу «Дикий хутір», який межує з широко-відомим 1100-літнім дубом Максима Залізняка.

Примітно, що дорога  до «Дикого хутора» проходить повз Мотронинський монастир. Заснований за різними легендами ше 1037 року. В стінах якого побували на своєму віку гетьман Богдан Хмельницький, мандрівний філософ Григорій Сковорода, очільник гайдамацького повстання 1768–1769 років, відомого під назвою Коліївщина, козацький отаман Максим Залізняк (він деякий час був послушником в монастирі), Тарас Шевченко.

Сьогодні, на шостому місяці повномасштабного вторгнення росії в Україну ця свята для українців обитель – у складі московитської секти під назвою УПЦ. І релігійна громада Мельників не поспішає позбутися підпорядкування церкві-вбивці. Хоча сусідня релігійна Свято-Успенська парафія в Медведівці цього квітня вийшла з УПЦ.

Саме цей монастир описаний в романі Горліса-Горського «Холодний Яр» як фортеця часів визвольних змагань 20-х років. Здавалося, коли б, як не зараз, час рішуче очистити цю територію від московитської наволочі.

Ми свідомо монастир не відвідали. Але в Інернеті знайшла ось таке зображення таблички при вході:

Зараз під час кровопролиття, розв’язаного росією, вже відверто тхне глибоко замаскованою пропагандою. Коли після фрази «національно-визвольна боротьба», відвідувачі цього святого для українства місця читають спершу згадку про «гєнєралісімуса суворова, поета пушкіна і композитора Чайковського», а вже потім про поета-художника Тараса Шевченка.

Відомо, що неподалік монастиря  є ще одне сезонне ботанічне «місце паломництва». А саме, унікальне природне явище – Долина підсніжників. Щоб дістатися до якої, доводиться наприкінці березня долати по бездоріжжю лісом близько 3 км. від монастиря. Але побачене – приголомшує красою і ароматами.

Скрін з відео:

Судячи з нечисленних відео в Мережі, ні місцева влада, ні держава не подбали ані про належну охорону природної пам’ятки, ані про зручності людей, які долають сотні кілометрів на авто, щоб побачити це природне диво.

Безперечний екскурсійний магніт хутора Буда – це понад тисячолітній дуб, який на жаль, тихо вмирає.

Легенд щодо цього історичного старожила існує безліч. Як і гучних імен людей, які свого часу тут побували.

Дуб вражає.  Свідок тисячолітньої історії країни – не абияка пам’ятка. Достатньо тільки уявити, що цей дуб був вже легендою за часів Григорія Сковороди і Коліївщини. Що саме під цим дубом Тарасу Шевченку прийшла не одна рима. Що наш славетний земляк Опанас Сластіон неминуче був під цим дубом, працюючи над знаменитою іллюстацією до шевченкових «Гайдамаків».

Стільки думок передумано під цим дубом! Скількох людей він надихав і живив Силою.

Опанас Сластіон. Зображення до поеми Шевченка «Гайдамаки». 1886

Таким ми побачили дуб зараз:

Для уявлення масштабу – так виглядають люди на фоні дуба:

Тут же неподалік могила нещодавно помандрувавшого в засвіти кобзаря Тараса Силенка і меморіальний знак Героям Небесної сотні.

Окрім дуба, варто відвідати освячену 2015-го року новозбудовану церкву “Святого Праведного Петра Багатостраждального (Калнишевського)”, яка знаходиться в сотні метрів від дуба.

А також пообідати в місцевому ресторанчику. Є також можливість заночувати в готелі на території Музейно-етнографічного комплексу “Дикий хутір”,  (в 60 км від м. Черкаси, 55 км від м. Чигирин, 15 км від м. Кам’янка).

І напевне варто це зробити, якщо спланувати спочатку відвідати головну локацію Національного історико-культурного заповідника «Чигирин» в м. Чигирині, а потім його Відділ “Суботівський історичний музей“, розташований в декількох кілометрах від Чигирина в родовому хуторі гетьмана Богдана Хмельницького Суботіві. Автентична Іллінська церква – видатна пам‘ятка архітектури українського барокко збудована 1656 року (головна світлина). Тобто за життя великого Гетьмана українського. Де він був і похований.

Які ж враження від побаченого?

Екскурсія від Олександра Чепурного в Чигирині – неймовірно цікава і надихаюча.

Так само як і професійна екскурсія в Суботіві.

Музей в Чигирині – догобуд з елементами «потьомкінської дєрєвні». Який потроху розсипається. Це боляче і прикро. Прикметно, що одним з перших указів Януковича було припинено державне фінансування державної програми, покликаної відродити славетне гетьманське минуле Черкащини. Ми навмисне не фотографували ці руїни, бо показувати таке – соромно.

Ось так виглядає табличка, яка свідчить про незавершене будівництво. Ні за часів Порошенка, ні за часів Зеленського, держава Чигирином не цікавилася. У ОДА і облради Черкащини – інші пріоритети.

Яка ж ми ще не зріла країна!

Маючи таке історичне багатство, таких славних прадідів, як мало ми дбаємо про залишену нам у спадок пам‘ять. І головне, як легковажимо, вибудовуючи підмурівок потужної, самобутньої України.

Якби з самісінького малечку наші діти їхали в Чигирин, чули і знали про непереможних козаків, славетних гетьманів, про нашу українську освічену верству, про холодноярців.

Якби з огляду на географічне сусідство з державою терористом, всі шість президентів працювали над грунтовним національно-патріотичним вихованням  і потужною мілітарною складовою української державності, у росіїї не було б жодних шансів у війні з такою Україною.

І Чигирин, і Суботів, і Холодний Яр дають чітку відповідь на питання: «Звідки в українців стільки свободолюбства, стійкості, опірності? В чому секрет?».

Правильна і чесна відповідь на це питання, яку отримуєш, відвідавши Черкащину,  має стати ключем для Перемоги.

Перемогти найпотужнішого ворога здатна лише монолітна і потужна нація. Нація українців. За походженням, ментальністю і за вибором.

Недаремно росіяни саме ДЕНАЦИФІКАЦІЮ оголосили основною метою свого рашистського терору. Щоб покарати нас за те, що ми ІНШІ – ліпші. А краще – спробувати і зовсім знищити.

Саме тому десятками років ворог намагався стерти з нашої пам’яті імена наших національних провідників. До такої міри, що нам невідомо навіть, де їхні могили. Немає могили – немає пам’яті, нікому поклонятися і ким надихатися.

Наші бабусі і прабабусі свідомо мовчали про визвольну боротьбу 20-30х років минулого століття, не кажучи про Голодомор. Бо та Правда, яка коштувала життя найкращим, любої миті могла забрати життя вцілілих.

Саме тому ворог вбив Чорновола, маргіналізував «Свободу», всі ці роки впливав на наші вибори, інспіруючи у владу на всіх рівнях своїх агентів. Не даючи жодного часу навіть наблизитись до влади українцям і патріотам.

Звісно, не українська за суттю влада не вважала за потрібне робити дороги туди, куди мають потоками прямувати українці як в місця своєї Сили і нездоланності.

Саме ворог підживлював всі ці роки антиукраїнські настрої, контролював інформаційний простір, включно з книговиданням  і музикою. Зараз його основна зброя в глибокому українському тилу – це українська філія московитського РПЦ. З розгалудженою мережею замаскованих ворогів і колаборантів.

Держава – це ми. А тому, щодня на ще один день наближуючи нашу Перемогу, маємо вже сьогодні думати про те, як ставати монолітною Нацією. Позбавляючись від панування всього московитського і колаборантського. ВСЬОГО.

І щодня робити в цьому напрямку все можливе, щоб  наступний президент був Українцем, уряд, вся вертикаль влади – Українськими. І тільки Українцями. Іщоб своє президенство всі вони розпочали з відновлення нашої  історичної пам’яті і Гідності. Визволивши з небуття увесь український Пантеон Героїв.

Єлизавета Сачура