Бюджет Лохвицької громади: популізм, проїдання і приціл на вибори?
На що витрачали кошти наша і сусідні громади, співставні з кількістю населення та фінансовими можливостями – Гадяцька і Пирятинська з початку цього року. Забігаючи наперед скажу, що ви будете здивовані.
Наступна сесія Лохвицької міської ради запланована на 19 грудня. Одне з ключових питань – голосування за бюджет. Тобто за те, на що будуть витрачатися кошти наступного непростого 2025-го року. Традиційно, бюджет в Лохвицькій громаді приймається тихо. Як кажуть депутати зі стажем – це майже завжди предмет договірняків.
Громадськість до цього процесу традиційно ніхто не залучає. Мовляв, і без них знаємо як краще і куди потрібніше.
Тому аналізувати пріоритети розподілу коштів, не маючи проєкту бюджету-2025 на руках, неможливо.
Але, на щастя, є можливість проаналізувати, куди йшли і продовжують йти гроші цьогоріч. Це відкриті дані порталу openbudget.gov.ua Там можна побачити всі громади. Нам цікаві, окрім нашої, Гадяцька і Пирятинська.
Далі цифри так званої функціональної класифікації видатків. Доступні станом на зараз – 12 грудня 2024 року. За період з січня по жовтень цього року і пояснення внизу таблиці.
Витрати Лохвицької, Гадяцької та Пирятинської територіальних громад за січень-жовтень 2024-го року
Про що ця таблиця?
За вказаний період видатки бюджету Лохвицької міськради склали 295 млн грн. Водночас Гадяцької – 220 млн грн, тобто на 75 млн грн менше, аніж в нашій громаді. Пирятинська громада витратила значно більше – 342, 2 млн. грн.
Загальнодержавні функції – це про ті кошти, які витрачені на утримання апарату міськради. Як бачимо, в Гадяцькій міськраді на утримання управлінського апарату і місцевих чиновників витрачено на 12 млн.грн менше, аніж в Лохвицькій. Водночас, схоже, що в Пирятині ці витрати суттєво вищі. Чому так, напевне пирятинцям буде цікаво самим розібратися.
Громадський порядок, безпека та судова влада – Лохвицька громада «лідирує» серед сусідів. Дозволивши витратити на це 12,2 млн грн. В той час, як Гадяцька – 1,1 млн грн. А явно «щедріша » за видатками Пирятинська – всього 8,6 млн грн. Припускаємо, що по нашій громаді в цій сумі – 6,8 млн грн – це витрати на тероборону, куди ввійшли дві новісіньких, з салону автівки. Витрати на утримання пожежної частини. А також «підмога» правоохоронцям, які фінансуються взагалі з державного бюджету. Тобто, по цій статті витрат громада могла б ці кошти використати більш раціонально. Тим більше з огляду на те, що війна триває.
Щодо економічної діяльності. Як правило, це одна з небагатьох статей, де мова могла б йти про розвиток громади. Але, порівнюючи з сусідами, не в нашому випадку. Лохвицька громада на економічний розвиток витратила лише 7,8 млн. В той час, як сусідня Пирятинська громада – вдвічі більше -16,2 млн.грн. Так, в Лохвицькій громаді з 7,8 млн грн економічної діяльності 7 млн витрачені на латання дірок на місцевих дорогах. Більшість з цих відремонтованих ділянок, дай Боже, щоб простояли більше року. Ще 0,5 млн. витрачено на виготовлення плану просторового розвитку. На цьому і все.
Гадячани на ремонт доріг витратили 3,2 млн.грн. А ще 1,1 млн.грн. – на автомобільний транспорт. Пирятинці відремонтували доріг на 6,7 млн грн., 2,3 млн грн.- на будівництво. 2,5 млн.грн. – на зв’язок і телекомунікації і 4,6 млн.грн.– на іншу економічну діяльність.
На жаль, охорона навколишнього середовища – не в пріоритеті у жодної з трьох громад. Так само, як в жодної з цих громад взагалі не передбачено коштів на охорону пам’яток культурної спадщини. Видно, до усвідомлення важливості зберегти те, що дивом дійшло до нас від наших пращурів, треба ще дорости.
На житлово-комунальне господарство Лохвицької і Гадяцької громад пішла приблизно однакова сума коштів. 24,4 і 21, 2 млн. грн. відповідно. Комунальне господарство Пирятинської громади отримало водночас 32,9 млн. грн.
Але найцікавіша ситуація з витратами коштів місцевих бюджетів на охорону здоров’я ( ми навмисне виділили ці витрати червоним кольором).
Лохвицька громада традиційно, рік від року не скупиться на фінансування медицини саме з місцевого бюджету. Про це ми писали рік тому в матеріалі «Дорога наша лікарня». З тих пір хіба що лікарня заробила більше, ніж торік, грошей від Національної служби здоров’я. Але витрати з казни громади на лікарню не зменшились.
Так, з початку 2024-го року саме з місцевого бюджету Лохвицької громади вже витрачено 38,0 млн. грн. на охорону здоров’я в громаді. При цьому на цю галузь гадячани витратили лише 14,1 млн. грн. А пирятинці 15,3 млн грн. Показово, що на так звану первинку, з місцевого бюджету Гадяцької громади витрачено лише 4,6 млн. грн, і з Пирятинської – 4,3 млн. грн. В той час, як в Лохвиці на первинку з місцевого бюджету витрачено майже втричі більше -12,7 млн. грн. Це при тому, що кількість населення в Лохвицькій громаді найменша серед трьох, які ми аналізуємо. Та сама тенденція і з лікарнями загального профілю. Лохвицька міська лікарня «освоїла» вже 25,4 млн. грн. В той час як Гадяцькій знадобилося підтримки з місцевого бюджету всього 14,1 млн. грн. А Пирятинській 15,3 млн. грн.
При цьому, Гадяцька лікарня заробила від держави в особі Національної служби здоров’я 93,8 млн грн., що значно більше минулорічного показника. В той час, як Лохвицька – 45,7 млн. грн. А Пирятинська 41,5 млн.грн.
Тобто, за рівних умов, можна було заощадити для інших видатків в Лохвицькій громаді за рахунок грамотно організованої роботи медичиних закладів мінімум 20-ть мільйонів гривень. Та щось нам підказує, що і керівництво громади, і депутати навіть не дивляться в цей бік.
Натомість, здається, всіх влаштовує, що в цій сумі заховані мільйони на опалення лікарні, яке до цього часу здійснює компанія з печерських пагорбів. Можливо саме тому в лікарні роками не змінюється менеджмент. І НСЗУ не є стимулом, радше гальмом для підходів в лікуванні, які культивуються в громаді роками.
За сумою витрат на так званий духовний та фізичний розвиток Лохвицька громада теж лідирує. Здавалося б, можна тільки вітати. Але, водночас цифри витрат сусідніх громад вказують на те, що є з чим попрацювати. І дійсно подбати саме про духовний розвиток більш ретельно, аніж це є зараз.
Цікаво порівняти цифри на галузь освіти в трьох громадах. В розрізі напрямків вони більш-менш співставні. Лохвиця явно лідирує у витратах на позашкільну освіту та заходи із позашкільної роботи з дітьми.
Ну і останній розділ – соціальний захист і соцзабезпечення. Хотілося б розуміти, чим можна пояснити такий розрив в цифрах на цей напрямок між Лохвицею і Гадячем.
27,4 млн. грн. у нас проти 13,4 млн.грн. у них? Кількість населення в нашій громаді на 2 тисячі людей менша, аніж в Гадячі. І на 8 тисяч менша, аніж в Пирятині. В чому причина? Можливо вона зашифрована в так званій іншій діяльності у сфері соціального захисту? 16,6 млн у нас проти 3,6 млн в Гадячі? Чи не було це ще одним резервом більш економного витрачання коштів в Лохвицькій громаді?
Проаналізувавши, на що ж вже були витрачені кошти цьогоріч, виглядає так, що це бюджет проїдання, популізму, і можливо корупції.
Якщо ці самі підходи до формування бюджету збережені і на 2025-й рік, то можна очікувати, що до цих характеристик додасться ще й приціл на вибори?
Для того, щоб розуміти, в якому напрямку має рухатися громада, напевне її очільники повинні мати більш широкий кут зору. Який дозволить вимагати від підлеглих більш професійної роботи по кожному з цих напрямків.
Ключову роль в плануванні доходів і витрат громади насамперед мають відігравати фінансовий та інвестиційний відділи. Саме планування не повинно відбуватися паралельно від життя громади. А за її активної участі. Але це в разі, якщо думати про розвиток і процвітання цієї громади, про створення комфортного середовища для бізнесу і життя всіх верств населення, про взаємоповагу та величезну відповідальність.
А не про те, яким чином і за рахунок яких маніпуляцій та інтриг діючим місцевим політикам вчергове вмоститися у владні та депутатські крісла, а далі, нехай хоч трава не росте.
Тоді велика вірогідність, що знайдуться кошти на багато речей, про які не заведено було раніше навіть думати.
Єлизавета Сачура