П’ятниця, 22 листопадаа, 2024

«Розчистки» русла Сули – захист природи чи ретельно сплановані оборудки?

Намагання районної влади Лохвиччини, Полтавської ОДА і облради   витрачати десятки мільйонів на «поліпшення гідрологічного режиму» річок має всі ознаки злочину. 

Фіктивні фірми, «Дніпроводгосп» і спотворені природоохоронні заходи.     

02.10.2018 року Державна архітектурно-будівельна інспекція у Полтавській області, зареєструвала прийняття в експлуатацію об’єкту: «Відновлення гідрологічного режиму річки Сула в Лохвицькому районі Полтавської області за адресою: Полтавська обл., Лохвицький р-н, с. Млини Гирявоісковецької сільської ради». (Декларація про готовність об’єкта до експлуатації за No ПТ 141182752176 від 02.10.2018 року). Відповідно до даних, зазначених в декларації, прийнято в експлуатацію: відновлення гідрологічного режиму р. Сула – 7,897 км, розчищення русла р. Сула – 63900 куб. м, глибина розчистки русла річки – 3,0 м, устрій штучних перекатів (руслової перемички) із каменю – 3/3980 шт./куб. м, розробка та розрівнювання грунту – 3360/8060 куб.м/кв.м. Вартість основних фондів, які приймаються в експлуатацію – 9274,396 тис.грн.

Замовник – Управління комунальною власністю територіальних громад району Лохвицької районної ради Полтавської області.

Декларація про початок виконання будівельних робіт по цьому об’єкту зареєстрована в рєстрі ДАБІ за No ПТ 082162650567 від 08.09.2016 р. Згідно цієї декларації, проектна документація розроблена Державним регіональним проєктно-вишукувальним інститутом «Дніпродопроводгосп», який підпорядковується Держагенству водних ресурсів.  Експертиза проєкту проведена – ДП «Державний інститут по проектуванню підприємств гірничорудної промисловості «Кривбаспроект».

Як стане відомо далі, саме «Дніпродопроводгосп» – фігурував в якості проєктанта в ще одній скандальній історії зі спорудженням незрозумілої гідроспоруди на Сулі в Лохвицькому районі, будівництво якої  небайдужим місцевим жителям вдалося чималими зусиллями зупинити минулого року. А також саме «Дніпродопроводгосп»  станом на сьогодні є проектантом чергового гідрологічного поліпшення на Сулі, про яке мова піде далі.

Місцеві мешканці, яких ніхто не інформував, які саме роботи проводились на руслі річки на протязі 2016-2017-го років, були неабияк здивовані, довідавшись про «введення в експлуатацію» ДАБІ аж трьох перекатів. Те, що пісок возили невідомо куди, було відомо. Те, що деякий час працювала драга в двох місцях – теж бачили. Але, щоб цілих три перекати, на які пішло майже по 4,0 тисячі кубів каменю, а це цілий ешелон – в таке ніхто не міг повірити. Та й в Млинах, де згідно декларації ДАБІ, вони розташовані, ніхто ні про які перекати й гадки не мав. На питання активістів до голови Лохвицької РДА Володимира Рязанова, який є увесь цей час головним лобістом «гідрологічних поліпшень» в районі, покажіть, де вони є, відповів, навіть не маскуючи роздратування: «Звертайтесь до правоохоронних органів».

Звернулися і виявилося, що у провадженні СУ ГУНП в Полтавській області ще від 03.11.17 припадало пилом кримінальне провадження № 12017170000000479 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.191 КК України. Згідно якого установлено, що службові особи ТОВ Трансгідробуд (ЄДРПОУ 36377212) протягом 2016-2017 р.р. при виконанні будівельних робіт на замовлення Управління комунальною власністю територіальних громад Лохвицького району, за попередньою змовою зі службовими особами Комунального госпрозрахункового проектно-планувального підприємства, шляхом зловживання службовим становищем заволоділи державними коштами.

«Так, протягом 2016-2017р.р. службові особи ТОВ Трансгідробуд (ЄДРПОУ 36377212) при виконанні робіт на замовлення Управління комунальною власністю територіальних громад Лохвицького району (код ЄДРПОУ 26306328, м. Лохвиця), зловживаючи своїм службовим становищем, заволоділи бюджетними коштами, призначеними для відновлення гідрологічного режиму р. Сула у Лохвицькому районі на загальну суму понад 8 млн. грн., які використали при здійсненні розрахунків з суб’єктами господарювання, що мають ознаки фіктивності, роботи в повному обсязі не виконали, внаслідок чого спричинили місцевому бюджету збитки.

На виконання умов договору підряду №5 від 22.08.2016 ТОВ Трансгідробуд надані для підписання та оплати акти виконаних підрядних робіт форми КБ-2в за жовтень, листопад та грудень 2016 року, а також за березень, червень, липень 2017 року та 2018 рік про нібито виконані підрядні роботи по відновленню гідрологічного режиму р. Сула в Лохвицькому районі поблизу сіл Свиридівка, Лука, Млини та Брисі. Внаслідок цього, з 20 жовтня 2016 року Управлінням комунальною власністю територіальних громад Лохвицького району через УДКСУ в Полтавській області та ДКС України здійснено оплату на загальну суму 8 746, 539 млн. грн., частину з яких ТОВ Трансгідробуд перерахували на рахунки ТОВ Гідробудівельник (ЄДРПОУ 21572338, м. Київ), ТОВ Форіс ЛТД ( ЄДРПОУ 39237251, м. Київ), ТОВ Капром ЛТД (ЄДРПОУ 38870236, м. Київ), ТОВ Кріал Трейд (ЄДРПОУ 39280548, м. Ірпінь) та ряд інших суб’єктів господарювання, що містять ознаки фіктивності». Але жодних вироків в даній справі до цього часу немає». Але саме цікаве було попереду.

Слід зазначити, що кошти для фінансування «Відновлення гідрологічного режиму річки Сула в Лохвицькому районі Полтавської області за адресою: Полтавська обл., Лохвицький р-н, с. Млини Гирявоісковецької сільської ради» акумулювалися з декількох джерел. Постійним їх надавачем  була (і зараз залишається) Полтавська обласна рада (голова Олександр Біленький). Жодна сесія Полтавської облради останнім часом не відбувається без внесення змін до Переліку природоохоронних заходів в частині «розчистки русел», «відновлення водності» та «поліпшення гідрологічних режимів».

Але наведемо лише факти стосовно Лохвицького району. Так, рішенням першого засідання сьомої сесії обласної ради сьомого скликання від 29 квітня 2016 року було виділено Управлінню комунальною власністю Лохвицької районної ради на відновлення гідрологічного режиму р. Сула в Лохвицькому районі Полтавської області 2 млн. грн. Рішенням п’ятнадцятої сесії обласної ради сьомого скликання від 26 квітня 2017 року було виділено 500 тисяч грн. Лохвицькій районній раді на відновлення гідрологічного режиму р. Сула в Лохвицькому районі Полтавської області. Та Лохвицькій районній раді на відновлення гідрологічного режиму р. Сула в районі с. Сенча Лохвицького району – 700 тисяч грн. А також саме тоді, Лохвицькій районній раді на будівництво гідротехнічної споруди на р. Сула в с. Млини Лохвицького району Полтавської області було виділено  669879 грн.

Рішенням від 12 жовтня 2017 року № 558 Про внесення змін до Переліку природоохоронних заходів для фінансування з фонду охорони навколишнього природного середовища Полтавської області в 2017 році, затвердженого рішенням від 26 квітня 2017 року № 452 зі змінами, затвердженими рішенням сімнадцятої сесії обласної ради сьомого скликання від 14.07.2017 року № 501, було передбачено виділення Лохвицькій районній раді на відновлення гідрологічного режиму р. Сула в районі с. Сенча Лохвицького району – 1 369,тисяч грн.

Решта коштів вірогідно була виділена з бюджету Лохвицького району та місцевих бюджетів. Правоохоронцям ще доведеться це з ’ясувати.

Попри існування перекатів переважно на папері, хоча ДАБІ це ніяк не збентежило, вже влітку минулого року стало зрозуміло, що проблеми з річкою вже почалися. Ціле літо з різних причин вода залишалася брудною. Ці проблеми поглибилися вже цього року.

Одного такого «перекату»,  а фактично хаотично насипаного поперек русла каміння в районі м. Заводське, а також робіт з начебто розчистки русла, вистачило для того, щоб течія і до того тихоплинної річки суттєво сповільнилась, а сама сама річка обезводніла, перетворившись в гниле болото.

А місцями і взагалі пересохла:

Річка сула в Сенчі.

Загадкові 10 млн субвенції з держбюджету і дежавю з «Трангідробудом»

Замість того, щоб забити на сполох і рятувати річку, навесні 2019 року з’явилося  чергове повідомлення про плановану діяльність «Відновлення гідрологічного режиму та екологічного стану р. Сула в Лохвицькому районі Полтавської області. Коригування робочого проекту». Яке передбачає «відновлення водності русла р. Сула в районі сіл Білогорілка та староріччя в районі с. Свиридівка у Лохвицькому районі Полтавської області. В реєстрі Мінприроди воно було оприлюднене 16.04.2019 за номером 20194163450.

Попри відсутність висновку про оцінку впливу на довкілля, без якого жодних робіт виконувати не можна, 30 серпня 2019 року Управлінням комунальною власністю територіальних громад району був оголошений і проведений тендер на чергову розчистку річки Сула в Лохвицькому районі вартістю майже 45 млн. гривень. А 23 вересня 2019 року визначено його переможця. Ним стає, хто б міг подумати… ТОВ “ТРАНСГІДРОБУД” . Так саме те ТОВ, яке правоохоронці підозрюють у фіктивності діяльності і розкраданні коштів місцевих бюджетів!

Але ще цікавіше, що для оплати робіт в рамках даного тендеру залучені кошти субвенції з державного бюджету (розпорядження КМ від 05 червня 2019 року №430-р.) – субвенції на здійснення природоохоронних заходів на об ’єктах комунальної власності. На всю Полтавську область було виділено 10 млн гривень. І вся ця сума  – в бюджет Лохвицького району на «Відновлення гідрологічного режиму та екологічного стану р. Сула в Лохвицькому районі Полтавської області. Коригування робочого проекту»!

Слід зазначити, що ці кошти було виділено колишнім Мінприроди, з порушенням вимог законодавства. Бо проект на момент подання заявки на виділення коштів не мав висновку ОВД і процедура оцінки впливу на довкілля досі триває.

Якщо навіть відкинути той момент, що навряд чи річку Сула можна зарахувати до «обєктів комунальної власності», то виникає питання, яким чином Мінприроди могло не помітити, що станом на момент, коли приймалось рішення про розподіл коштів, проект робіт тільки почав процедуру ОВД? Яким чином цей проект міг мати висновок державної будівельної експертизи, якщо така експертиза вимагає наявність висновку ОВД?

А також, Мінприроди не поцікавилось, що заплановані міроприємства будуть проводитися на відстані 4 км. вище за течією від меж гідрологічного заказника державного значення «Середньосульський». Інакше, навряд чи Мінприроди допустило б подібну діяльність. Тобто, не інакше, як  хтось координує лобіювання та виділення цих коштів, а інші учасники здійснюють чітко відведені їм завдання, але це ще тільки доведеться з ’ясувати правоохоронцям.

Що ж намагатимуться почистити цього разу?

Згідно оголошення про початок громадського обговорення звіту з оцінки впливу на довкілля, оприлюдненого в газеті «Лохвицький край» 26 вересня, розчищення русла р. Сула планується виконати в межах Лохвицького району на 3-х ділянках.

Загальна довжина русла р. Сула в межах розчищення складає 4,35 км. Розчищення виконується по існуючому руслу р. Сула в межах земель водного фонду, на території Білогорільської та Свиридівської сільських рад Лохвицького району.

  1. Ділянка №1 біля с. Білогорілка:

Ділянка №1 розташована біля с. Білогорілка безпосередньо вздовж межі села, між 300,88 і 302,28 км від гирла ріки, довжина розчищення 1,40 км. Додатково включена ліва протока довжиною 0,48 км. Ширина розчищення основного русла в залежності від його природної конфігурації від 7 до 40 м, проектна глибина плеса 2,10 м, укладання укосів 1:3 (з урахуванням можливості активного рекреаційного використання ділянки). Ширина по дну протоки 10 м, глибина по воді 2,1 м. На нижній межі ділянки в місці з’єднання русла ріки і протоки передбачений штучний піщаний перекат довжиною 60 м і висотою 1,5 м.

Об’єм розчистки основного русла 46,1 тис. м3, протоки – 13,2 тис. м3. Загальний об’єм плеса, що утвориться після розчищення 92,8 тис. м3.

1.2. Ділянка №2 біля с. Білогорілка:

Ділянка № 2 розташована біля с. Білогорілка, нижче по течії, між 295,30 і 296,876 км від гирла ріки, довжина розчищення 1,33 км. Дана ділянка служить в основному для поліпшення стану іхтіофауни в даному районі. Ширина розчищення ділянки по дну 10 м, укладання укосів 1:2, проектна глибина 2,2-2,8 м. На даній ділянці передбачено влаштування 2-х штучних піщаних перекатів довжиною 47-50 м і висотою 0,8-1,7 м.

 Об’єм розчистки основного русла 25,1 тис. м3, об’єм плеса, що утвориться після розчищення – 53,3 тис. м3.

1.3. Ділянка №3 біля с. Свиридівка:

Довжина розчищення стариці Свиридівка 1,62 км. Ширина розчищення стариці по дну 10 м. укладання укосів 1:2, проектна глибина 2,5 м.

Стариця складається з двох частин, розділених перекатом в районі існуючого містка: нижня частина довжиною 0,66 км. і верхня – 0,96 км. Об’єм розчищення русла стариці 60,32 тис. мЗ, об’єм двох плес, що утворяться після розчищення, 58,1 тис. мЗ.

В разі, якщо гіпотетично ця планова діяльність буде здійснена, чим це може обернутися для долі річки – важко уявити.

Але кидається в очі, що і за цією черговою «діяльністю» стоять одні і ті самі органи влади, та «дійові особи». А саме, всі «розчистки і поліпшення гідрологічного режиму в Лохвицькому районі» ініціює Управління комунальною власністю територіальних громад району Лохвицької районної ради Полтавської області. Керівник – Український Ю.І. Готує матеріали для голосувань на сесії Лохвицької районної ради Лохвицька РДА, очолювана Володимиром Рязановим. Він же разом з головою Лохвицької райради Анатолієм Храпалем «забезпечує» «результативне» голосування районних депутатів. Які попри численні застереження активістів про неминучу політичну відповідальність за «освячування» сумнівних оборудок з річкою, продовжують голосувати.

Уповноваженим органом, який забезпечує проведення громадського обговорення в даному випадку, є департамент екології та природних ресурсів Полтавської ОДА. (Керівник Максим Брикульський). Чому не задіяний в громадському обговорюванні аналогічний департамент Сумської ОДА, незрозуміло. Зважаючи на те, що гідрологічні поліпшення проводитимуться фактично на кордоні з Сумською областю, що безперечно відобразиться на екології Сули на території Сумщини.

Очолюваний Брикульським департамент, згідно інформації порталу Е-дата,  13.08 і 19.08. перераховує кошти обласного бюджету Регіональному офісу водних ресурсів у Полтавській області на розроблення техніко-економічних обґрунтувань та експертизи “Поліпшення екологічного стану, відновлення водності та охорони водних ресурсів річки Сула на території Полтавської області” та Управлінню комунальною власністю територіальних громад району Лохвицької районної ради Полтавської області на організацію проведення оцінки впливу на довкілля проекту “Відновлення гідрологічного режиму та екологічного стану р. Сула в Лохвицькому районі Полтавської області. Коригування робочого проекту”. Які були виділені рішенням першого пленарного засідання двадцять шостої сесії Полтавської обласної ради сьомого скликання під головуванням О.Біленького від 19.07.2019 № 1099 та з внесеними змінами на другому пленарному засіданні від 25.07.19 р. № 1123, до затвердженого Переліку природоохоронних заходів для фінансування з фонду охорони навколишнього природного середовища Полтавської області в 2019 році.

А дозвіл на виконання будівельних робіт надаватиме Департамент державної архітектурно-будівельної інспекції у Полтавській області, який вже примудрився прийняти в експлуатацію напів існуючі перекати в рамках згаданого вище проекту.

В усіх перелічених випадках один і той самий проектант – «Дніпроводгосп» і один підрядник – ТОВ “ТРАНСГІДРОБУД”.

Станом на 29.09 звіт про оцінку впливу на довкілля щодо «відновлення гідрологічного режиму» в Реєстрі ОВД на сайті Мінприроди відсутній. Попри те, що згідно закону, всі бажаючі мають право на протязі 25 робочих днів подати свої зауваження до звіту, громадське обговорення вже призначене на 13.00 22 жовтня 2019 року в залі засідань Лохвицької районної ради.

Тому закликаємо всіх небайдужих до долі річки людей, депутатів Лохвицького, Лубенського та інших районів Полтавської області стати на її захист. Не допустивши чергової брудної оборудки, ініційованої до цього часу чинним керівництвом Лохвицької РДА в особі її голови – Володимира Рязанова! Для цього запрошуємо особисто взяти участь в громадському обговоренні!!!

Відповідні звернення щодо викладеного вище направлені нами до відповідних органів державної влади та правоохоронних органів.

Співзасновники та керівники ГО «Громада Посулля»: Гліб Плескач, Олександр Прекрасний, Єлизавета Сачура, Віталій Хоменко.