Неділя, 22 Грудня, 2024

Нотатки із зали суду у справі Лохвицького міського голови

26 листопада 2024 року я відвідала судове засідання Лохвицького районного суду в якості вільного слухача. В суді слухається справа щодо голови Лохвицької міської ради. В народі її вже назвали «справою генераторів». З розкладу на сайті суду дізналася про день і час цього засідання.

Згідно українського законодавства, а саме ч. 3 ст. 11 ЗУ “Про судоустрій та статус суддів”, ч. 2, 6 ст. 27, ст. 328 КПКУ, кримінальне провадження в судах усіх інстанцій здійснюється відкрито.

Тому за 15 хвилин до початку засідання я прийшла до суду,  надала представнику судової охорони свій паспорт (він заніс відповідні дані в журнал).

Так як інформації про перебіг суду над міським головою в місцевих засобах масової інформації взагалі немає, я вирішила для себе з’ясувати, на якій стадії розгляду вона наразі.

Із цікавого.

Судячи по її реакції, суддя В.А. Бондар не очікувала появи в залі засідань вільних слухачів. На початку засідання вона додатково записала мої та інших слухачів дані. І коли я підтвердила на її запитання намір проводити аудіозапис на мій телефон, вона попросила мене надати IMEI та серійний номер мого мобільного телефону. Останнє є моїми персональними даними. Я розуміла це, але дані надала. Як підтвердили мені мої адвокати пізніше, згідно ст.27 п.6 КПКУ, «Кожен, хто присутній в залі судового засідання, може вести стенограму, робити нотатки, використовувати портативні аудіозаписуючі пристрої». Тобто, так як я прибула на засідання за пред’явленням документа, який посвідчує особу, на цьому список вимог і обмежень стосовно мене мав бути вичерпаним. Тобто, ніяких ІМЕІ суддя не повинна була вимагати.

Окрім того, суддя запитала, чому я присутня на засіданні зараз, а не приходила на них раніше і закидала обвинуваченому те, що, мовляв, це він покликав вільних слухачів в засідання. Але кожний, хто слідкує за моєю громадянською позицією, неодноразово мав нагоду пересвідчитися, що мене кликати не потрібно туди, де мова йде про суспільно значимі події в нашій громаді. А сьогодні громада – вже майже півроку – без обраного голови. І звісно, мені це небайдуже.

Прокурор теж пропонував судді поцікавитися місцем роботи вільних слухачів, але суддя його пропозицію проігнорувала.

Засідання було недовгим: суддя вкотре задовольнила клопотання прокурора про продовження термінів відсторонення мера від посади ще на два місяці – до 27.01.2025 року. Розгляд справи по суті так і не почався. І так триває більше року.

З особистого.

Що неприємно вразило? Атмосфера зневаги до Держави в стінах цієї державної установи. Прокурор Полтавської обласної прокуратури в коридорі суду, не соромлячись, голосно розмовляв по телефону російською мовою. Один з охоронців суду – також розмовляв з відвідувачами не державною мовою.

Щоб не давати жодних приводів звинуватити мене в тиску на суд, я навмисне не буду аналізувати відкриті джерела, декларації, інформацію стосовно прокурора і судді. Кожний бажаючий може знайти їх сам.

Нижче надаю короткий огляд побачених в судовому реєстрі ухвал і постанов стосовно цієї справи. А також активні посилання на них. Для того, щоб бажаючі могли поцікавитися ними в повному обсязі.

Короткий огляд хронології судового розгляду справи щодо міського голови

В Єдиному судовому реєстрі я побачила 39 ухвал і постанов суду, в тому числі і апеляційного, стосовно цієї справи, яка зареєстрована за номером 538/1929/23.

Вражають обсяги державного (тобто, платників податків) ресурсу – у вигляді заробітних плат десятків задіяних у цій справі правоохоронців, їхніх відряджень, вартості експертиз, витраченого пального та моторесурсу казенних авто, опалення службових кабінетів людей у погонах і т.і. – і все це, щоб довести провину мера у можливому зловживанні, яке нібито нанесло збитки громаді на 704 тис грн. З урахуванням всіх цих чималих витрат, та ще й під час війни, мабуть, йдеться про встановлення Справедливості з великої букви – не більше, не менше. Але тоді особисто у мене виникає питання, чому досягнення цієї самої Справедливості так затягується у часі?

Суди в цій справі, судячи з аналізу ухвал і постанов, тривають з початку жовтня 2023 року.

Перша ухвала датована 03 жовтня 2023 року. В ній йдеться про те, що 02 жовтня 2023 року до Лохвицького районного суду Полтавської області надійшов обвинувальний акт щодо обвинуваченого – міського голови (прізвище не називаю навмисне, так як згідно ч. 4 ст. 296 ЦК України передбачено, що ім’я фізичної особи, яка затримана, підозрюється чи обвинувачується у вчиненні кримінального правопорушення може бути використане (обнародуване) лише в разі набрання законної сили обвинувальним вироком суду щодо неї).

Лохвицький міський голова обвинувачується у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України. Обвинувачення «затверджене старшим прокурором групи прокурорів у кримінальному провадженні – прокурором відділу процесуального керівництва при провадженні досудового розслідування територіальними органами поліції та підтримання публічного обвинувачення управління нагляду за додержанням законів Національною поліцією України та органами, які ведуть боротьбу з організованою та транснаціональною злочинністю Полтавської обласної прокуратури». Цією ж ухвалою суд постановив: «Призначити підготовче судове засідання у кримінальному провадженні № 42023172050000006 на 09 жовтня 2023 року на 14 год. 00 хв».

9 жовтня 2023 року прокурор подає клопотання про проведення підготовчого засідання в режимі відеоконференції, суд погоджує це клопотання.

Наступна ухвала від 07 листопада 2023 року. Ухвала по суті повторює попередню. Прокурор клопоче про проведення підготовчого засідання цього дня в режимі відеоконференції. Суд задовольняє дане клопотання.

Ще з однієї ухвали від 07 листопада 2023 року стає відомо, що «клопотань про обрання, зміну, скасування чи продовження заходів забезпечення кримінального провадження учасниками судового провадження не заявлялося».

Ухвалою від 16 листопада 2023 року суд до матеріалів справи долучає цивільний позов Полтавської обласної прокуратури в інтересах держави в особі виконавчого комітету Лохвицької міської ради Миргородського району Полтавської області до обвинуваченого про відшкодування шкоди завданої кримінальним правопорушенням.

Таким чином, з жовтня і до кінця 2023 року до слухання справи по суті суд не перейшов. З кінця 2023-го року і до середини квітня 2024 року тривають намагання захисників обвинуваченого, в тому числі і через апеляційний суд, відвести (змінити) суддю, але безуспішно.

Тільки 15 квітня 2024 року суд, з урахуванням клопотання прокурора провести його в режимі відеоконференції, призначає на 16 квітня 2024 року чергове підготовче засідання по розгляду справи. В реєстрі ухвала про засідання 16 квітня відсутня.

Наступна ухвала датована 17 червня. В ній суд задовольняє клопотання прокурора про проведення засідання в режимі відеоконференції. і призначає це засідання на 18 червня 2024 року.

Ухвали суду, датованої 18 червня, в реєстрі немає.

Наступна ухвала датована 09 липня. В ній зазначено, що це підготовче засідання. І що в рамках цього засідання є клопотання прокурора про відсторонення від посади та обрання запобіжного заходу обвинуваченому. Кожен бажаючий може самостійно ознайомитися з обґрунтуванням прокурора.

Наводжу його навмисне, так як в подальшому воно регулярно повторюватиметься майже без змін щонайменше чотири рази.

Далі позиція обвинуваченого, його захисників, а також представника цивільного позивача:

Суд постановляє: «Обрати обвинуваченому запобіжний захід у виді застави для забезпечення виконання обов`язків, визначених КПК України. Розмір застави визначити у межах 100 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що відповідно становить 302800 (триста дві тисячі вісімсот) гривень. Покласти на обвинуваченого ОСОБА_7 на строк два місяці, тобто до 10 вересня 2024 включно (виділено авт.), обов`язки, передбачені частиною 5 статті 194 КПК, а саме:

1) прибувати до суду за першою вимогою;

2) не відлучатися із населеного пункту, в якому він зареєстрований чи проживає, без дозволу суду;

3) повідомляти суд про зміну свого місця проживання та/або роботи;

4) утримуватись від спілкування зі свідками у даному кримінальному провадженні, а саме: ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16, ОСОБА_17, ОСОБА_18, ОСОБА_19, ОСОБА_20, ОСОБА_21, ОСОБА_22.

Клопотання прокурора про відсторонення від займаної посади – задовольнити. Відсторонити обвинуваченого, працюючого на посаді голови Лохвицької об`єднаної територіальної громади (Лохвицького міського голови) Миргородського району Полтавської області, від посади голови Лохвицької об`єднаної територіальної громади (Лохвицького міського голови) Миргородського району Полтавської області на строк 2 (два) місяці, тобто до 10 вересня 2024 року включно.

Але вже 13 серпня 2024 року, коли до зазначеної попередньою ухвалою суду дати залишається майже місяць, прокурор подає аналогічне попередньому клопотання, а суд задовольняє це клопотання і продовжує строк  відсторонення обвинуваченого Р. від посади Лохвицького міського голови (Лохвицької об`єднаної територіальної громади Миргородського району Полтавської області) строком ще на 2 (два) місяці, тобто до 12 жовтня 2024 року включно.

9 жовтня 2024 року захисники клопочуть про зміну запобіжного заходу підзахисного, але отримують відмову.

9 жовтня 2024 року ситуація з відстороненням повторюється втретє Суд розглядає чергове клопотання прокурора про продовження строків відсторонення від посади обвинуваченого і задовольняє його, продовживши дію покладених раніше на нього зобов’язань і відсторонення від посади до 08 грудня 2024 року включно.

29 жовтня 2024 року обвинувачений Р. клопоче про відвід судді.

08 листопада 2024 року суддя Людмила Цімбота відмовляє обвинуваченому Р. у відводі судді по справі.

На засіданні 26 листопада (даних про нього ще немає в єдиному реєстрі) прокурор вчетверте, не дивлячись на те, що термін попереднього відсторонення закінчується за два тижні, вніс клопотання про продовження терміну відсторонення обвинуваченого від виконання обов’язків міського голови до 27.01.2025 року. Попри те, що і захисники, і обвинувачений, наводячи аргументи, заперечують проти клопотання і просять суд його не задовольняти, суддя задовольнила клопотання прокурора.

Короткі висновки з побаченого:

Таким чином, більше року справа перебуває на стадії підготовчого засідання. Тобто, вона не розглядається по суті. Весь цей час міський голова Лохвиці відсторонений судом від виконання своїх обов’язків, заробітна плата йому не нараховується й не виплачується.

Наступне судове засідання відбудеться лише 17.01.2025 року об 11:00. На нього суд виділив лише одну годину. Чи відбудеться на ньому нарешті розгляд справи по суті, чи ми станемо свідками чергового, вже п’ятого поспіль, відсторонення міського голови від виконання посадових обов’язків, покаже час.

Єлизавета Сачура