Понеділок, 25 листопадаа, 2024

З 4 червня розпочався Петрів піст. Поради

Дата початку Петрівського посту безпосередньо залежить від Пасхи. Петрів піст в 2018 році, як і в інші роки, настає одразу після Трійці, у Духів понеділок. Зате закінчення Петрового посту завжди в один день – 11 липня, перед днем апостолів Петра і Павла.

Так як Пасха у 2018 році 8 квітня, то Петрів піст почнеться через 51 день після свята святого, тобто 4 червня. Петрів піст в 2018 році буде тривати з 4 червня по 11 липня включно.

Історія

Перші згадки про Петрів піст відносяться до III століття. Однак у часи перших християн цей піст носив не регулярний, а швидше варіативний характер. Справа в тому, що протягом декількох сторіч – приблизно з II-III до IV-V століть Петрівський піст заступав Великий, тобто виконувався тими, хто з якихось причин не міг постити напередодні Великодня. Тривалість дати початку і закінчення посту були трохи іншими, а свій остаточний вигляд для православних християн він отримав вже в IX-XI століттях.

Роль Первоапостолов Петра і Павла в православ’ї дуже важлива, а тому і Петрів піст вважається одним з обов’язкових до виконання для істинно віруючого. Православні християни починають готуватися до посту з молитви і читання діянь святих.

Що потрібно робити в Петрівський піст

Петрівський, як і будь-який інший пост, — це в першу чергу період духовного очищення, а от обмеження в їжі стоять позицією нижче. Він має сприяти не втраті ваги, а зміцненню в людині духовного начала. Тому дуже важливо під час посту молитися, сповідатися і причащатися.

У той же час, якщо мирянину з яких-небудь причин не можна дотримуватися всіх правил посту, він може обмежувати себе в інших, негастрономічних речах. Наприклад, не дивитися в пост телевізор або не користуватися соціальними мережами в інтернеті.

Чого не можна робити в Петрівський піст

Здавна вважається, що під час Петрівського посту не можна вінчати молодят і хрестити дітей. Це принесе негаразди в сім’ю.

Крім цього джерела вквзують, що згідно з народним звичаєм, небажано займатися рукоділлям, давати гроші в борг.

Що стосується прийому їжі в Петрівський піст

В понеділок дозволено вживати гарячу їжу без олії – пісні каші (гречану, рисову, перлову, ячну, вівсяну), зварені на воді навіть без краплі рослинної (соняшникової, оливкової) олії. За смаком можна додавати до пісних каш гриби, овочі, фрукти, горіхи.

Вівторок, четвер і субота – дозволена будь-яка пісна їжа плюс риба. Нестрогий піст, бо дозволяється вживання в їжу рослинного масла. 

Середа і п’ятниця – скоромні дні. Ревні християни намагаються дотримуватися строгого посту – сухоїдіння. Заборонена  їжа тваринного походження, риба,  олія. 

Неділя – найбільш милостивий день посту. До дозволеного меню вівторка, четверга і суботи додається ще один продукт – вино. Правда, пити його можна лише в невеликих кількостях, не зловживаючи і не допускаючи сп’яніння. Крім того, дозвіл вживати вино не означає автоматичний допуск всіх алкогольних напоїв, в першу чергу міцних напоїв – горілки, віскі, коньяку і т.д. Червоне вино, особливо кагор, має особливе значення для віруючих, а тому і дозвіл на його помірне вживання виглядає цілком доречно.

Наш Храм