Четвер, 21 листопадаа, 2024

Чому пожовкла Сула

Маючи інформацію про те, що р. Сула має локальне забруднення щонайменше на відрізку від впадання в неї р. Суха Лохвиця і до Брисів, ми здійснили невеличку розвідку.Після зливи і «горобиної ночі» проти суботи, з 16 на 17 червня, Сула на вказаному відрізку виглядала так:

Вранці, 18 червня, ми вирушили спочатку в село Яхники, а далі в Свиридівку, щоб з’ясувати, чи все гаразд з тамтешніми ставками і підтвердити чи спростувати чутки, що начебто прорив дамби став причиною забруднення.

На щастя, ставки витримали і ця версія сама по собі відпала.

По дорозі на Яхники зразу впало в око, скільки біди наробила стихія на Гудзюрині (один з мікрорайонів Лохвиці).

В Яхниках Суха Лохвиця – з прозорою водою. З Яхників польовими дорогами через Степуки ми дісталися Свиридівки. Повертаючись звідти, спустилися до мосту через Сулу в Луці. Вода чиста.

З мосту ми сфотографували зграю окунів.

Зі Свиридівки ми поверталися на Лохвицю в напрямку Яшників.  Потоками води змило «крихкий асфальт». Ось в такому стані там зараз дорога:

 

В Яшниках ми теж доїхали до самої Сули. Вода чиста.

Повертаємось на умовну дорогу, якої місцями вже майже немає. Стихія місцями похилила стовпи і нанесла змитої землі безпосередньо з полів:

Поле кукурудзи посічене градом:

На під’їзді до Лохвиці  зі сторони Яшників – сліди підтоплення внаслідок зливи.

В самій Лохвиці підтопленими виявилися кілька десятків домогосподарств переважно на Гудзюрині, з яких вже третю добу поспіль МЧС-ники відкачують воду. Люди страшенно злі.

Так люди самотужки намагалися рятуватися від стихії, створюючи для води бар’єри з мішками, наповненими піском.

Поертаємо на Грицьків міст:

Ось так зараз виглядає Суха Лохвиця,безпосередньо в місті (Грицьків міст). Саме ця вода і потрапила в Сулу.

Підсумовуючи, можемо припустити, що саме Суха Лохвиця стала основною причиною забруднення води в Сулі.

Чому так сталося, а також в причинах підтоплення домогосподарств лохвичан, має розібратися як влада міста, так і району. Але очевидним фактом залишається те, що вздовж Сухої Лохвиці у місті відсутня централізована мережа каналізації. А тому весь бруд, в тому числі каналізаційні відходи, фосфати від пральних порошків і решти побутової хімії  в умовах стихії гарантовано потрапив у річку. Спочатку в Суху Лохвицю, а потім і в Сулу. Не витримала перевірки стихією і стічна мережа в місті, яка фактично не справилася з потоками зливи.

Звісно, тільки екологи і гідробіологи можуть пояснити, що насправді відбулося. Хочеться сподіватися, що міський голова Віктор Радько і Голова РДА Володимир Рязанов вже подбали про те, щоб саме ці спеціалісти дали свою оцінку тому,  що сталося і невздовзі поїнформують громадян про причини і наслідки стихії, якісні показники води, коли і чи можна буде в обох річках купатися. Як і про те, щоб компенсувати постраждалим лохвичанам понесені збитки. І це інформування буде оперативним і регулярним.

А лохвичанам варто звернути увагу на те, що місто з цього року має отримувати суттєві екологічні кошти. Як їх використають – вирішувати саме їм.

Наразі влада мовчить.

Єлизавета Сачура