Субота, 23 листопадаа, 2024

Духовне читання до свята Різдва чесного славного пророка, Предтечі та Хрестителя Господнього Іоана

Сьогодні Православна Церква відзначає свято Різдва чесного славного пророка, Предтечі та Хрестителя Господнього Іоана.

Хто ж такий Іоан Предтеча? Це пророк, мученик, після Пресвятої Діви Марії найбільший святий. Про нього Господь Ісус Христос казав: «Серед народжених жінками не поставав (пророк) більший від Іоана Хрестителя». Іоан Хреститель прославляється Церквою, як «янгол, і апостол, і мученик, і пророк, і свічар, і друг Христів, і пророків печатка, і заступник старої та нової благодаті, і серед народжених пречесніший, і світлого Слова глас».

Із Святого Письма ми знаємо, що Іоан Хреститель був сином священика Захарії (з роду Аарона) і праведної Єлизавети (з роду царя Давида), родички Пресвятої Богородиці, коли вони були у похилому віці й вже не сподівалися на потомство. Він був посланий Богом, щоб приготувати вибраний народ до визнання Ісуса Христа Месією. Ці двоє праведних старців жили у непорочній святості біля міста Хеврону на південь від Єрусалиму. Він був по материнській лінії родичем Господа Ісуса Христа і народився на шість місяців раніше Господа. Як оповідає євангеліст Лука, архангел Гавриїл, з’явившись його батькові Захарії у храмі, сповістив про народження в нього сина. І от у благочестивого подружжя, до похилої старості позбавленого розради мати дітей, нарешті народжується син, якого вони випросили у молитвах.

За милістю Божою він уник смерті серед тисяч убитих немовлят у Вифлеємі і його околицях. Святий Іоан виріс у дикій пустелі, готуючи себе до великого служіння строгим життям — постом і молитвою. Він носив грубий одяг, підперезаний шкіряним поясом, і харчувався диким медом і акридами (рід сарани). Він залишався пустельником доти, поки Господь не призвав його в тридцятирічному віці до проповіді єврейському народові. А це сталося у п’ятнадцятий рік правління імператора Тиверія. Хоча проповідь Іоанову провістив ще старозавітній євангеліст пророк Ісая словами: «Голос вопіющого в пустині: готуйте дорогу Господеві, рівняйте стежки Йому» (Лк.3.4; Мф.1.2-3).

Не тільки своєю проповіддю але й своїм суворим способом життя Іоан Хреститель, дав взірцевий приклад богопосвятного життя. Іоан намагався пробудити в людях дух покаяння Він закликав людей до покаяння, кажучи: «Слідом за мною іде сильніший від мене, що Йому я недостойний, нахилившись, розв’язати ремінця Його сандалів. Я вас хрестив водою, а Він хреститиме Святим Духом» (Мк.1.7-8). Коли очікування Месії досягло вищого ступеня, прийшов до Іоана на Йордан хреститися і Сам Спаситель світу, Господь Ісус Христос. Хрещення Христа супроводжувалося дивом — сходженням Святого Духа у вигляді голуба та голосом Бога Отця з неба: «Цей є Син Мій улюблений…» (Мф.3.16-17).

Одержавши одкровення про Ісуса Христа, пророк Іоан говорив народові про Нього: «Ось Агнець Божий, який бере на Себе гріхи світу». Хрещенням Спасителя пророк Іоан завершив своє пророче служіння.

Досліджуючи життя і діяльність святого Іоана Хрестителя сміливо можна стверджувати, що це велетень духа, що стоїть на грані двох завітів: Старого і Нового. Він замикає пророків, а відкриває апостолів. Він не тільки пророк, але й предтеча, хреститель і мученик. Він один із багато чисельного сонму старозавітніх пророків сподобився хрестити Того, про Котрого інші тільки пророкували. Сам Господь наш Ісус Христос підтверджує велич Іоана Хрестителя кажучи, що він був «світло, яке палає і світить» (Ін.5.35).

Своїм геройським життям святий Іоан Хреститель вчить нас, що високі та святі ідеали виростають тільки на любові, посвяті та жертві. Без духа жертви немає служби Богові, немає любові ближнього, нема чесноти немає героїв. Поучення, що його має наш словянський Пролог на сьогоднішнє свято Різдва Іоана Предтечі, закінчується такими словами: «Тішмося, брати і сестри світлим празником Господнього Предтечі та прикрасімо себе добрими ділами. Наслідуймо цього великого пророка Іоана, що його Бог поставив за приклад усім, хто хоче спастися… Не сміймо бути християнами тільки на словах, але стараймося набувати добрі діла, щоб явитися без закиду на страшному суді, де не допоможе слуга панові, ані батько синові, ані мати доньці, ані брат братові, але тільки добрі діла введуть нас у вічне життя, а злі діла із соромом відженуть на муку. Нехай за молитвами святого Іоана Предтечі від неї вибавить нас Господь Бог наш, що Йому слава нині і повсякчас і на віки віків».

До Вашої уваги архівний аудіозапис із розповіддю про цю подію від речника Київської Патріархії архієпископа Євстратія (Зорі).

Джерело: cerkva.info,