- Жити гідно - https://nashavira.com.ua -

Хочу дати людям можливість дихати свіжим повітрям, – Олександр Прекрасний

На 30 листопада громадське планується слухання стосовно екологічної ситуації в місті, включаючи і Вишневський полігон ТПВ.

18 жовтня, під час пленарного засідання Заводської міської ради, в Різному, голова ГО «Громада Посулля» Олександр Прекрасний чи не вперше публічно підняв питання кричущих недоліків, які тягнуть за собою загрозу екології навколишнього середовища на Вишневському полігоні ТПВ. Того разу Олександру не вдалося завершити свій виступ. Очільник «публічної» міської ради Віталій Сидоренко, користуючись підтримкою «відданих» депутатів, «закрив» рота виступаючому, пославшись на те, що ще не час виборчої кампанії, став біля мікрофона і більше Прекрасного туди не пустив.

Взагалі виступ Олександра нагадував «крик вопіющого в пустелі», хоча він піднімав ті питання, які давно мали бути на вістрі уваги так званих місцевих «народних» обранців. Нажаль вони, в переважній своїй більшості, стали не захисниками інтересів громади, а мера та його найближчого оточення. Тому «ЛК» на своїх сторінках дає можливість Олександру Прекрасному без цькування і наїздів висловити своє бачення щодо міського полігону ТПВ і не тільки.

Кор. Олександре Сергійовичу, як і Ви, я житель міста Заводського. Мешкаю під «Горою» по вул. Шевченка. І на своїй шкурі не раз відчув усі принади діяльності міського сміттєзвалища. Ви проживаєте в іншому мікрорайоні, в Брисях. І я впевнений, що не в такій мірі потерпаєте від сміттєзвалища. Тоді чому Ви так активно акцентуєте на ньому увагу, Вам що, найбільше треба?

– «Для мене завжди, коли виїжджаю з великих міст, один з самих важливих факторів – це чисте повітря. Тобто запахи це ознаки та індикатори. У свій час я не захотів жити в Червонозаводському, тому що в нас дійсно було забруднене повітря і самі знаєте які “аромати”. Нажаль і сьогодні, коли настає сезон паління трави та листя, дихати тут нічим. Я вважаю для себе те трагедією. Моя мама живе в центрі міста і коли я там буваю, то добре відчуваю плоди роботи того полігону. Отож мене зацікавило, а що ж воно там горить? Став розпитувати, і горяни, всі як один, сказали що це не перший рік горить сміттєзвалище. Коли почали розбиратися чому воно горить, то в цьому році пішов просто вал інформації. І стає очевидним, що стосовно полігону ТПВ треба терміново приймати рішення про скорочення його площі, припинення горіння, організації його охорони і т.д.».

Кор. І все ж, що конкретно Ви намагалися довести депутатам?

«Спочатку я розповів що мене турбує горіння не тільки на полігоні, а і в самому місті. Крім того хотів запропонувати рішення по сміттєзвалищу. Адже “Громада Посулля” ще влітку почала займатися цим питанням. Ми обійшли всі прилеглі відстійники».

Кор. Щось цікаве знайшли?

– «Побачили багато чого, але те цікавим назвати важко. Бачили, наприклад, масово вирубані дерева, плантації коноплі, а також стали свідками постійного горіння на сміттєзвалищі. Де не існує огорожі, охорони, ні серйозного обліку».

Кор. Але ж з 8 до 17 години в робочі дні там чергує людина.

– «Те що в них є – це не облік і об’єми обчислюються “на око”. Насправді має чітко фіксуватися те, що привозять, який його об’єм. Нажаль того ніхто не робить. Часто сміття привозять приватні особи, а на території перебувають якісь люди, що нагадують бомжів. Тож коли ми почали проводити обстеження ретельніше – виявилося, що територія сміттєзвалища перебільшена практично у два рази. І сміттям засипаний яр, з якого починається струмок, що біжить потім вниз, по Пузіковому лісі аж до річки Артополот. Зараз там води практично не має, але весною, тим паче як що буде сніжна зима, значна частина того непотрібу з яру буде в Артополоті. Крім того ми ще зафіксували окреме звалище, на яке з Райзівського елеватора вивозять технічні відходи. Законно це чи ні, я поки що стверджувати не буду, ми над цим працюємо. Коли я на сесії озвучив цифру перебільшення допустимих завантажень полігону ТПВ – була абсолютна тиша. Не думаю що для більшості депутатів Заводської міської ради це стало новиною, скоріше це “секрет полішинеля”, тобто про це всі знають, але воліють не говорити. Тому я вважаю: по-перше це злочинна недбалість за яку треба звільнити усіх посадовців, які до цього причетні. Або ж це просто злий намір, коли поки що не встановлені особи, за потуранням міської влади, перетворюють наше місто та інші населені пункти в суцільне сміттєзвалище. Мені абсолютно незрозуміло чому на міське сміттєзвалище, яке скоро буде вже не спроможне приймати ТПВ з міста, звозять сміття ще з піврайону та технічні відходи з елеватора».

Кор. Кажуть що говорити «не мішки носити», тож як конкретно поліпшити ситуацію?

– «Із 1 січня цього року, згідно Закону, ми повинні працювати з ТПВ роздільними методами і частину їх переробляти. Але в Заводському, що до цього, не існує жодної програми. Звичайно, запроваджуючи роздільний збір, треба спочатку чітко визначити куди дівати пластик, скло, папір і т.д. До речі, такі контейнери за кордоном мають свою специфіку. Вони відкриваються лише в одну сторону, тобто витягувати з них, наприклад скло чи пластик як це у нас, хто завгодно не зможе. Чому б і нам не зробити те ж саме? Влада давно мала б залучити людей, які займалися б цим фахово. Тобто треба просто працювати. Взагалі міська влада в цьому напрямку, маючи усі можливості, з людьми практично не працює. Чому я, проживаючи в Брисях, роздрукував оголошення, розніс по мікрорайону, розкидав по всіх поштових скриньках. В мене у дворі, можливо Ви помітили, в кутку лежить куча гілок та листя. Щоб не палили, я попрохав сусідів скидайте краще до мене. Розумію Вашу посмішку, але нехай краще буде так. Потім я заплачу гроші, приїде трактор з лафетом, погрузить те все і вивезе.

Наступним кроком має бути вже робота по виявленню тих, хто все таки палить, порушуючи Закон. Ми використали для того квадрокоптер і мали певний успіх. Дехто про мене веде не зовсім гарні розмови, але я, всього-на-всього хочу дати людям і собі можливість дихати свіжим повітрям. І поряд з тими, як я вже сказав не зовсім приємними плітками, вже цього року до мене телефонували і приходили люди, дякуючи за те, що в цьому році могли нормально дихати. Хоча для того я витрачав власті кошти і особистий час, налаштовуючи проти себе деяких людей. В тому числі і депутата Сергія Петренка».

Кор. А чому саме цього депутата?

– «Ми зафіксували як його син палив сміття. Коли ми завітали туди з дільничним інспектором, то він як Матросов кинувся на амбразуру. Тому і кричав на сесії найбільше коли я виступав. Отож для тих хто “не розуміє”, я переконаний, влада зобов’язана бути не доброю і має за те паління штрафувати. На що мені, той же міський голова тет-а-тет сказав: Чому я маю бути ворогом для всіх? Тобто ворогами мають бути такі як я. Але ж я маю змогу весною, восени, коли починається масове паління на якийсь час виїхати звідси, а решта людей як?! Куди їм діватися?

Саме тому ГО «Громада Посулля» має намір провести 30 листопада громадське слухання стосовно екологічної ситуації в місті, включаючи і Вишневський полігон ТПВ».

Кор. Як один з організаторів цих слухань, що Ви очікуєте від того зібрання?

– «Ми повинні донести людям, які прийдуть, інформацію про загрозливий стан екології в місті, що це напряму пов’язане з їхнім здоров’ям. Ми маємо виділити і обговорити усі болючі екологічні проблеми та прийняти певні рішення, які будуть ініціювати розслідування. Як на мене, то вже досить розмов, своє слово мають сказати правоохоронні органи».

Спілкувався Антін Батіжевський

30 листопада о 12:00 в приміщенні міського БК №1 м. Заводського, за участю міського голови, відбудуться громадські обговорення екологічної ситуації, що склалася у нашому місті.

До участі запрошуються усі, хто має своє бачення вирішення проблем екології в місті, а також всі небайдужі громадяни.

ГО «Громада Посулля»