П’ятниця, 19 Квітня, 2024

Сміттєспалювальний завод – технічна складова: що замовчують у РДА

Стаття Лохвицької РДА у фейсбуці – чергове свідчення примітивізму і некомпетентності очільників району. Або ж їхнього бажання пошити всіх у дурні.

Не вірячи зухвалим побрехенькам «інвестора» з «Еко-енерго плюс», апарату Лохвицької РДА та «козака» Івана Дудника (ой, «не сором оселедця!» – як казав козак Василь з фільму «Пропала грамота»), громадськість Заводського теж взялася за розгляд і аналіз «технології ЕКОЛОНОМ». Ото зібрались ми на свою, козацьку раду, дякувати можливостям інтернету, радитись можна тепер з заводчанами, розкиданими по світам.

Отже, щодо завірянь райдержадміністрації про безпечність технології «Еколоном».

Щонайменше відверта некомпетентність  в статті «розумників» з РДА щодо «активного запровадження в країнах Європи аналогічних процесів переробки відходів».

Зауважу, що сумнозвісний «інвестор» «Еко-енерго плюс», якого нам “сватають” у район, отримав патент на свою технологію – саме на термічну перереробку і твердих органічних, і ПОБУТОВИХ, і ПРОМИСЛОВИХ відходів. Тобто, «корисна модель» приймає в топку все несортоване сміття з гумами, пластмасами та промисловими відходами включно http://www.eco-energoplus.com/#doc_gallery-6:

У статті РДА оголошено, що «Аналогічні процеси переробки відходів вже застосовуються такими компаніями як PYROLASSIST (Великобританія), PYREG (Германія) та BTG-BTL (Нідерланди)». І тут знову підловлюємо нашу РДА на лицемірстві.

1) компанія BTG-BTL (Нідерланди) https://www.btg-btl.com/en займається піролізом тільки біомаси (органіки), і то переробляє тільки більшість її видів. Навіть не за всю органіку береться.

2) компанія PYREG (Германія) https://www.pyreg.de/en/company також здійснює видобуток біогазу з біомаси та очищення осадочних стічних вод з видобутком з них фосфорних добрив.

3) компанія PYROLASSIST (Великобританія) https://pyrolassist.com, окрім переробки органіки, справді займається ще й переробкою шин і гуми, оцінкою і сертифікацією отриманих в результаті піролізу матеріалів. Але і тут є “неприємніст”ь – компанія не займається утилізацією сміття, а тільки переробкою одних форм вуглеводневих сполук (із сировини замовника) в інші: «Ви привезли свої відходи – ми їх переробили – отримали на виході якісь речовини, сертифікували їх – і віддаємо продукти розкладу клієнту (Вам назад) на руки- забирайте і самі давайте тому раду». Компанія не береться за повну утилізацію і захоронення продуктів розкладу.

Але в статті, написаній невідомим “експертом” з Лохвицької РДА, зазначено, що ці компанії застосовують процеси переробки, аналогічні «сістємі ЕКОЛОНОМ».  Тобто вищеозначена стаття РДА на сторінці у Фейсбук виглядає як банальна брехня і маніпуляція поняттями, тупий “розвод” для простачків, які не в змозі зайти на офіційні сайти вищезгаданих компаній і прочитати пару слів англійською чи німецькою…

Автори статті з РДА неодноразово посилаються до загальноприйнятого світового досвіду. За їх словами, «установка «Еколоном» є унікальним продуктом українського виробництва, який базується на результатах багаторічної дослідницької праці вітчизняних інженерів та враховує приклади міжнародної практики поводження з відходами». https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=783184525388999&id=377153115992144&__tn__=K-R

Питається, де???  В Непалі і Бангладеші? В Європі подібне геть не практикується.

Так от, візьмемо для прикладу ту ж Європу. Німеччина, сміттєпереробний завод Зорбау.

Вартість спорудження – 120 млн євро (це більше 3,5 млрд гривень).

Потужність переробки – близько 820 тон сміття на добу.

Відповідно, вартість аналогічного заводу для переробки до 300 тон на добу, за яку так агітує пан Рязанов, складала би близько 2 млрд гривень, а не оголошені 280 млн грн).

(Пан Рязанов неодноразово наголошує, що бюджет проекту становить 280 мільйонів гривень, які, ніби, повністю чи частково, готовий вкласти «інвестор» (тобто, 280 мільйонів у них є, а 200 тисяч гривень на сплату податків не знайшлось???)

А от завод Зорбау справді побудований за європейськими стандартами.

Але й тут не все так гладко, як у безталанних “імітаторів” з РДА. Особливо варто звернути увагу на те, куди діваються тверді залишки після піролізу (а саме туди йдуть всі важкі метали – в золу (попіл) – у вигляді окислів або з’єднань з іншими матеріалами). Важкі метали, яких у побутових відходах досить багато, спочатку розплавляються, а потім вступають в реакцію і утворюють сполуки, в тому числі і з хлорною кислотою. Феноли і бензоли ще можна спалить, але при цьому значно збільшується викид СО2 в атмосферу.

Особливої увагу заслуговує піроліз хлористих з’єднань PEG, яких дуже багато в побутових відходах і, особливо, в пластмасах. Куди з них дінеться хлор? – він або з’єднається з важкими металами і випаде у високотоксичну сажу, або з’єднається з воднем і вилетить в трубу (а це соляна кислота).

Отже, до сажі і соляної кислоти:

Таблиця з німецького університетського підручника по переробці сміття.

В ній наведено дані, скільки заводом Зорбау було «уловлено» шкідливих викидів, які внаслідок застосування надскладної системи послідовних хімічних реакцій та прогонки через систему фільтрів і циклонів, змогли не потрапити в атмосферу у 2014 році в результаті піролізу.

Це те, що навіть не передбачено «тєхнологією Еколоном».

А це і майже 15 тон соляної кислоти, і 5,45 тон окислів сірки, і 7 тон димних залишків, і 321 тону азотних з’єднань.

А згідно технології «Еколоном» все це викидалося б в атмосферу. Ви уявляєте, що було б, якби якісь наркомани розпилювали над Лохвицьким районом по 10 тон соляної кислоти, по 3 тони окислів сірки та по 200 тон азотних зєднань щороку???

Наступне. Навіть надсучасний  завод Зорбау в Німеччині, цей справді високотехнологічний і екологічно безпечний завод, з можливістю переробки 300 тисяч тон сміття на рік, передбачає, що отримає в цьому процесі 70 тисяч тон шлаків (а це зовсім не 2%, заявлені «інвестором» з примітивними печами), а цілих 23,3(3)% !!!, закладені в розрахунок заводом Зорбау:

(скрін з короткого «паспорта» завода Зорбау, https://ksj.jena.de/fm/41/AVS_Zorbau.pdf)

І тільки в «інвестора» з печами «ЕКОЛОНОМ» зольних шлаків майже не залишається: – всього лиш 2 %, заявлені «інвестором» в рекламному проспекті, в що так свято вірять експерти «установкою утилізується до 98 % сировини» http://www.eco-energoplus.com

(https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=783184525388999&id=377153115992144&__tn__=K-R).

А все інше куди? В атмосферу?

А куди цей «інвестор» збирається дівати по 70 тон твердих високотоксичних залишків після піролізу (тобто. 23,3(3) % від оголошених 300 тон/добу)??? Чи достатньо просто ляпнути, що спалять усе без залишків, просто вірте нам на слово?

Це що? Відсутність базової освіти в голови РДА пана Рязанова та його поплічників, чи бажання закрити очі на відверту брехню “інвесторів” і обманути всіх навколо?

Все, в чому можна вірити «інвестору» з «Еко-енерго плюс» – так це їхній рішучості «безперервно цілодобово» спалювати всі види сміття і відходів (до 300 тон на добу ) протягом 17 років!!! Скільки це?

А ось скільки:

Гіпотетично, поки їхнє «обладнання» «накриється», вони спалять 300 тон (щоденна заявлена норма)*365 (днів у році) *17 (років)=1861500 тон (майже 2 мільйони тон!!! несортованих побутових та промислових відходів). Скільки це? Це 31 025 вагонів, або состав вагонів довжиною 428 кілометрів – трохи менше, ніж відстань від Києва до Одеси.

Пишучи свої побрехеньки про перероблення 98% твердих побутових відходів, мудреці з РДА та «Еко-енерго плюс» навіть зуміли відмінити закони фізики і перевершити Бога. Від днів сотворіння цього світу у ньому діяли закони термодинаміки, закон збереження енергії та маси. Але майстри з «Еко-енерго плюс» і тут зробили революцію (або просто не чули таких зарозумілих слів). Або вони всіх людей мають за стадо тупих баранів і олігофренів, яким можна в наглу брехати?

Розберемо це питання детальніше.

Хоча піроліз і не є спалюванням, оскільки це реакція безкисневого розкладу речовин, але, дивлячись на експериментальну установку ЕКОЛОНОМ ми бачимо на виході саме продукти горіння, а не піролізного розкладу.

Попри всякі заяви про екологічну безпеку «технології ЕКОЛОНОМ», слід зазначити, що ця «сістєма» напряму викидає токсичні речовини в повітря.

Труби вказують на те, що це не замкнена система. На презентаційному фото добре видно високі труби:

Навіщо такі високі? – для забезпечення високої тяги! Більше тяги – більше кисню поступає; відповідно, збільшується температура горіння. Збільшується температура горіння – зростає швидкість горіння, горить навіть те, що не горіло б при нижчих температурах, а відтак збільшуються обсяги спалення, більше теплової енергії виділяється, але й катастрофічно більше високотоксичних викидів у довкілля, утворюються більш небезпечні високотоксичні летючі сполуки, яких не було б при меншій температурі.

Труби вказують, що це не замкнена система, і навіть, якщо б вони використовували реторти (в чому виникає величезний сумнів), чи їхні труби (вихлоп) проходили через водяний затвор. При прогонці в ретортах окисли залишаються у воді разом з твердими частинками матеріалів, що згоріли. Очищення вихлопу через гідрозатвор призводило б до насичення води високотоксичними сполуками, до збільшення маси водного розчину і об’єму. Надлишок таких високотоксичних вод потрібно буде або скидати/зливати в довкілля, або очищати. Навіть якщо випарити чисту H2O, то утвориться ще більш високотоксичний сухий залишок, який теж треба буде кудись дівати. Навіть «технологія ЕКОЛОНОМ» не відміняє закони термодинаміки. «Ніщо не береться з нічого і не зникає в нікуди» – про що, вочевидь, і не здогадуються ні «інвестори»-лобісти запропонованої «сістєми», ані експерти Лохвицької РДА та її голова пан Рязанов.

Переробка ТПВ (твердих побутових відходів) має свої великі проблеми. Найперше – перед піролізом повинне бути проведене майже абсолютно ПОВНЕ сортування ТПВ, чого технологія «ЕКОЛОНОМ» не передбачає.

Всі пластмаси різні, і відповідно, різні види пластмас треба переробляти своїм способом, кожен вид – своєю технологією. Окрім хлор- і фтор- містких. Там все значно складніше. В Європі утилізують окремо різні речовини, чого не передбачає «тєхнологія Еколоном».

Навіть при піролізі органіки викидається значна кількість оксиду фосфору, який в атмосфері з’єднується з водою і утворює ортофосфорну або фосфорну кислоту (залежно від того, наскільки окислений фосфор). Це також призводить до кислотних дощів навколо такої «установки» (і навіть не в радіусі 5 кілометрів).

Мудреці з «Еко-енерго плюса» та Лохвицької РДА також заявляли про можливість переробки відпрацьованих автомобільних шин.

Шини – це каучук, полімеризований (укріплений) за допомогою сірки. При розкладі шин без присутності кисню виділяється у великій кількості сірководень (летючий і смердючий газ), а якщо з киснем – то утворюються окисли сірки (теж газоподібна речовина). Коли ці окисли, навіть в невеликій кількості, попадають в носа разом із вдихуваним повітрям, то з’єднуються з водою слизової оболонки, утворюючи сірчану або сірчисту кислоту (залежно від того, який окисл попадає) – і людина отримує сірчану/сірчисту кисорту на слизовій оболонці (упрямо у себе в носі) – слизова при тому пересихає, і навіть до крові з носу та інших неромантичних наслідків для здоров’я.

«Інвестором» також оголошено про їхню готовність утилізувати радіоактивний шлам з бурових.

Але шлами не утилізують. Досі людство навчилося їх тільки полімеризувати (зв’язувати) токсичні відходи у малорухливі форми. Тобто, їх не знезаражують, бо досі не навчились цього робить, а тільки зв’язують і захоронюють, щоб вони не мігрували (не поширювались). І Росія, і США, де цих відходів найбільше, або закачують їх у скважини назад (захоронюють в товщі землі), або ж тупо звалюють в купи. А радіоактивність куди дінеться? Більш того, вона ще при звалюванні в купи може викликати неприємний бонус – т. зв. «наведену», або «вторинну радіоактивність». Вона тримається трохи менше, бо там менший період напіврозпаду, але вона виникає додатково, як бонус, при недолугих способах перереробки шламів. А ви як думаєте? Що з ними буде робити масажист з дипломом про закінчення Гадяцької річної бджолярської школи???

А як будуть перероблятись по «тєхнології Еколоном» батарейки, люмінесцентні лампи, різні види акумуляторів, алюміній, який буде у вигляді твердого відходу?..

При піролізі радіоактивні речовини (важкі метали) нікуди не діваються. Думка спеців-масажистів, що «все, що всунуто в топку і візуально зникло – і зникло назавжди» є більше ніж примітивною.  Зникло з топки, пішовши в атмосферу, і обов’язково вилізе боком – всьому живому: і людям, і тваринам, і рослинам

Щоб не писати багато, наведу уривок з агітки Лохвицької РДА в фейсбуці.

Тут жовтим виділено тези спеціалістів з РДА, які особисто в мене викликають сумнів і занепокоєння, а зеленим – вже мої думки з цього приводу:

А далі, не описуючи, наведу просто уривок зі статті про діоксини на вікіпедії.

Це те, що «світить» мешканцям Лохвиччини в разі розміщення на території району потужностей «інвестора», якому так старанно сприяє п. Рязанов В.В.

Отже. «Діоксини — велика група хлорованих вуглеводнів.»

Діоксини, які можна назвати «екологічним брудом», є побічними продуктами, які утворюються при синтезі деяких гербіцидів,та при їх розпаді в природних умовах ( як і інших пестицидів) при виробництві целюлози, при електролізних процесах отримання нікелю і магнію, литті сталі та міді, переплавці лому заліза, при виробництві алюмінію, а також у процесах нафтопереробки, при спалюванні хлоровмісних сполук, спалюванні автомобільного мастила та бензину, сміття тощо. Забруднюють довколишнє середовище.

Усі діоксини є високотоксичними, а «лідер» цієї групи — 2,3,7,8-тетрахлордибензо-p-діоксин — за токсичністю переважає такі отрути, як синильна кислота, стрихнінкураре, поступаючись лише ботулінічному, правцевому та дифтерійному токсинам.

Діоксини, пригнічуючи імунітет і інтенсивно впливаючи на процеси ділення і спеціалізації клітин, провокують розвиток онкологічних захворювань. Вторгаються діоксини і в складну налагоджену роботу ендокиінних залоз. Втручаються в репродуктивну функцію, різко уповільнюючи статеве дозрівання і нерідко приводячи до жіночого і чоловічого безпліддя. Вони викликають глибокі порушення практично у всіх обмінних процесах, пригнічують і ламають роботу імунної системи, приводячи до стану так званого «хімічного СНІДу». Нещоавні дослідження підтвердили, що діоксини викликають каліцтва і проблемний розвиток у дітей.

Чи ми хочемо такого майбутнього собі і своїм дітям??? Чи аферистів варто зупинити?

Віталій Хоменко, м. Заводське, спеціально для «Наш Храм»