Субота, 20 Квітня, 2024

У помісну церкву перейде більшість вірян МП, — київський патріархат

“Коли буде томос, то йтиметься про тисячі парафій, цілими єпархіями та областями будуть переходити з УПЦ МП до помісної церкви”, – переконує в інтерв’ю ВВС News Україна “права рука” патріарха УПЦ КП Філарета архієпископ Євстратій.

Саме на основі цієї церкви очікують народження української помісної церкви. Процес створення помісної церкви та надання їй автокефалії Вселенським патріархом Варфоломієм триває. Поки що представники Константинополя інформують православні церкви світу про свої наміри ухвалити рішення з українського питання.Ще місяць тому припускали, що рішення Константинополя може з’явитись вже наприкінці травня 2018 року, проте зараз зрозуміло, що раніше кінця червня цей процес не завершиться. 
Нижче наводимо інтерв’ю зі скороченнями.
ВВС Україна: Ви пильно стежите за підготовкою томосу щодо автокефалії української православної церкви. У вас є впевненість, що рішення буде?
Архієпископ Євстратій: 100% впевненість може дати тільки Господь Бог. Але за увесь час боротьби за визнання нашої церкви автокефальною – майже 30 років – зараз ми найближче до досягнення мети. Якщо всі обіцянки та домовленості будуть реалізовані, то найближчими місяцями синод Константинопольського патріархату ухвалить рішення і буде томос щодо української помісної православної церкви.У розмові з ВВС News Україна речник УПЦ КП архієпископ Євстратій прогнозує, що опір Росії навряд чи вплине на рішення Константинополя з української автокефалії, а також розповідає, хто і як може очолити визнану канонічною українську церкву. 
ВВС Україна: Чи став якийсь ізспособів тиску з боку Москви несподіванкою для вас? Наприклад, вірянам УПЦ МП централізовано роздавали бланки звернення до Константинополя не давати автокефалію…
А.Є.: Нічого нового, все це вже було в 90-х роках.Коли в 1992 році у Москві мали розглядати звернення собору української церкви про автокефалію, то перед цим вже збирали підписи, надсилали телеграми, що тут всі категорично проти автокефалії.
ВВС Україна: За позитивного для вас сценарію, коли можна очікувати остаточне рішення?
А.Є.: Ми маємо сподівання, що до святкування 1030-ліття хрещення Русі-Україні, як казав президент, – до 28 липня – рішення вже точно буде.Оптимістичні строки – десь за місяць, коли буде наступна сесія синоду. Є можливі варіанти дій Москви, щоб у відповідь провести позачергове засідання. Попереднє рішення синоду у квітні було про те, що має бути інформування інших помісних церков. Делегація Константинопольського патріархату щойно розпочала візити, а наступна сесія синоду вже за тиждень. Тому поінформувати ще 13 церков не встигнуть. Мені видається, що на найближчій сесії синоду через тиждень буде обговорення ситуації, і, якщо не буде надзвичайних подій, то протягом червня всі інформування закінчать. І десь на засіданні синоду наприкінці місяця (червня. – Ред.) можна чекати на остаточне рішення з автокефалії.
ВВС Україна: Уявімо, що рішення є, які подальші кроки, щоб в Україні з’явилась церква і патріарх?
А.Є.: Ми маємо певний алгоритм дій, які кроки після рішення синоду щодо томосу про автокефалію мають бути з боку Константинопольського патріархату, а які – з боку України.
Але один зі способів Москви перешкодити – спробувати завчасно внести суперечки в українське середовище. Тому не будемо давати супротивникам можливостей і оголошувати весь алгоритм.
ВВС Україна: Після томосу в Україні має відбутись собор єпископів, які підписались під зверненням до Варфоломія, на якому оберуть голову помісної церкви?
А.Є.: Очевидно, що такий собор має відбутись.
ВВС Україна: Чи зможуть у ньому взяти участь представники УПЦ МП, якщо забажають приєднатись?
А.Є.: Якщо йдеться про звернення до Константинополя і відповідь на це звернення – томос, то тільки ті, хто такі звернення надсилав, матимуть право бути учасниками.Це є спонуканням для ієрархів УПЦ МП думати вже зараз.
ВВС Україна: Але ж вже пізно свої підписи ставити, документ вже пішов за підписом ієрархів Київського патріархату, УАПЦ та кількох ієрархів УПЦ Московського патріархату.
А.Є.: Чому пізно? Ніколи не пізно. У Євангеліє є притча про робітників на виноградинку. Одних господар найняв зранку і послав працювати, інших найняв за годину до закінчення робочого дня, але винагородив усіх.
ВВС Україна: Ми бачили заяви ієрархів УПЦ МП Драбинка та Сафронія, які визнали, що підписали звернення. Скільки, на вашу думку, там ще є підписів представників цієї церкви?
А.Є.: Якби я навіть це знав, то не виносив би цю інформацію на публіку. Пошлюсь на слова митрополита Софронія, що таких ієрархів є близько десяти.
ВВС Україна: Як буде називатись церква у разі надання автокефалії?
А.Є.: Єдина зрозуміла та історична назва, яка відповідає формі назви інших помісних церков – це Українська православна церква.Також, враховуючи юридичні аспекти та досвід інших церков, які мають додаткові назви, у статуті мають бути збережені офіційними назвами і Київський патріархат, і Українська автокефальна православна церква.
Але основна юридична назва має бути – Українська православна церква.
ВВС Україна: Що буде, якщо після томосу українську автокефалію не визнають інші православні церкви світу?
А.Є.: Для нас це неважливо. Нам головне отримати рішення Вселенського патріарха, бо воно легітимне за всіх обставин, навіть якщо ніхто інший його б не підтримав.
ВВС Україна: Чи можливий розкол у православ’ї після цього?
А.Є.: У православ’ї єдності вже зараз немає. А тому говорити про її фантом і цим обґрунтовувати, що нічого не можна робити, щоб не порушити єдність, не можна.Вже таке було, коли розривали стосунки між церквами. І що? Антіохійська церква з Єрусалимською вже кілька років як розірвали відносини. Це є розколом?Десять церков визнали Всеправославний собор на Криті в 2016 році (перший собор православних церков за сотні років. – Ред.), а чотири, разом з Москвою, не визнали. Чи є це розколом?Вирішення українського питання – це шлях до вирішення проблеми протистояння Константинополя та Москви. У перспективі українська автокефалія змінює баланс у православ’ї. Адже зараз з Україною РПЦ є більшою православною церквою, ніж усі інші разом узяті. Без України, а тим більше, якщо українська церква буде союзником Константинополя у протистоянні з Москвою, РПЦ рано чи пізно буде змушена визнати, що не є Третім Римом чи церквою імперії.Тому ми передбачаємо, що спочатку РПЦ відкине томос і заявить про розрив стосунків. Це протриває півроку, рік чи може більше, а потім це мине.
ВВС Україна: Як ви проектуєте наступний день після утворення помісної церкви в Україні: очікуєте на скандали, сутички, переходи та захоплення храмів?
А.Є.: Все це порожні погрози певних політиків, які переживають не за чистоту православ’я, а за провал на наступних виборах. Вони вже собі розрахували, що московське православ’я дасть 15% голосів, а тут все це провалиться.

ВВС Україна: Вочевидь, значна частина вірян все одно не перейде в помісну церкву.

А.Є.: Прогнозую, що близько третини з тих, хто є в УПЦ МП, там залишаться. Але дві третини відійдуть до нас абсолютно мирно, за умови, якщо українська держава буде зупиняти зовнішні спроби розпалити тут конфлікт і релігійну війну.

ВВС Україна: Скільки приходів перейшло до УПЦ КП за останні чотири роки?

А.Є.: Немає значення, скільки. Приходи – це юридичні фікції. Володимирський собор і храм у Птичі – це по одній парафії, але через перший проходять сотні тисяч людей.Росія рахує храми і будівлі, а ми говоримо про людей. Тенденція є чіткою – підтримка Київського патріархату зростає, а Московського – падає. Близько 100 парафій, які перейшли до нас, це невеличке відображення глобального процесу. Коли буде томос, то йтиметься про тисячі парафій, цілими єпархіями та областями будуть переходити з УПЦ МП до помісної церкви. Тоді Москва не зможе зосереджувати свої сили, як у Птичі, на тисячі парафій одночасно й провокувати конфлікт.

ВВС Україна: У тій самій Птичі прихильникам УПЦ КП допомагали ветерани АТО та представники добровольчих батальйонів, у вас є з ними якась домовленість про співпрацю?

А.Є.: Всі сили, які підтримують українську державу, вони з симпатією ставляться до Київського патріархату, навіть атеїсти.

ВВС Україна: Чи ви впевнені, що ці організації не почнуть захоплювати храми силою після проголошення автокефалії?

А.Є.: Якщо з боку московських політичних сил ніхто не буде громадам силою заважати у вільному виборі, то проблем не буде. Ми чітко і ясно кажемо – ніякого насильства проти майна чи прихильників Московського патріархату! Всі заклики до насильства є провокацією.Якщо люди хочуть перейти, вони це роблять добровільно, але коли хтось каже, що треба кудись поїхати і захопити, це ми не приймаємо.

ВВС Україна: Наскільки великий вплив матиме президент на нову церкву?А.Є.: Наша справа думати не про наступні вибори, а про майбутнє України.Майбутнє України та її церкви тісно пов’язані. Визнання української церкви з боку Вселенського патріарха – це річ, приблизно співставна проголошенню незалежності України в 1991 році.

ВВС Україна: Але ж є застереження, що Порошенко допоможе створити церкву і буде намагатись нею керувати.
А.Є.: Державної церкви не буде і ми ніколи нею не будемо. Кожна державна церква рано чи пізно стає залежною від дрібних чиновників, як в Російській імперії.Впливати на внутрішні церковні справи президент не буде, а співпрацювати ми будемо.